Vladan Nikolić je „mister kućnog bilja”. Na društvenim mrežama, gde deli savete za negu biljaka, ima oko 250.000 pratilaca. Živi u Vašingtonu, radi u jednoj humanitarnoj organizaciji, a nega biljaka mu je hobi.
Za svojim snovima krenuo je pre četiri godine kada je na lutriji osvojio zelenu kartu koja mu je omogućila da legalno živi i radi u Americi. Njegovo interesovanje razvilo se od jedne mesožderke, a sada ih je mnogo više.
„Ovde u stanu imam 70 biljaka, u kancelariji imam još toliko. To su samo saksije, bez pelcera. Dnevna i spavaća soba su pune cveća. Na poslu kada sam svoju kancelariju napunio cvećem, onda sam počeo da punim i druge kancelarije. U jednom momentu su me zamolili da prestanem da donosim novo cveće“, rekao je Vladan Nikolić, influenser za cveće.
Dodaje da je ovo hobi koji je veoma zarazan i kada počnete da uzimate biljke, vrlo brzo pređete sa dve saksije na dvadeset.
Kaže da oko dva sata nedeljno provede u zalivanju cveća u stanu i kancelariji, na šta dodaje i vreme za presađivanje, uzimanje pelcera, tretiranje insekata i drugu negu.
Zavedeno je oko 300.000 vrsta biljaka, koje se dele na semenjače, cvetnice, ali je, kaže, glavna podela na spoljašnje i sobne.
„Rekao bih da su sve biljke spoljašnje, jer cveće raste u prirodi, a mi smo ti koji smo biljke uneli u naše stanove. Sobno cveće su biljke koje ne podnose dobro niske temperature. Koje ne zahtevaju zimsku hibernaciju i koje se mogu uspešno uzgajati u našim stanovima, na temperaturi od 15 do 25 stepeni Celzijusa“, istakao je Vladan Nikolić.
Ističe, da je svetlo najvažniji faktor za uzgoj sobnog cveća. Kada biljka ne dobija mnogo svetla iako deluje da je u redu, ona polako umire, jer vremenom troši zalihe šećera, i onda strada.
Postoje sijalice koje su specijalno pravljene za uzgoj cveća i one proizvode svetlo koje je potrebno biljkama za fotosintezu.
Svojim hobijem inspirisao je mnoge, ali savetuje da biljke kupujete u skladu sa veličinom prostora.
Izvor: RTS
Foto: Freeimages