Okrugli sto „Rodna ravnopravnost i ekonomsko osnaživanje žena u Srednjem i Severnom Banatu“ u Kikindi okupio je predstavnike zvaničnih institucija, civilnog sektora, organizacije UN, kao i severnobanatskih lokalnih samouprava. Govorilo se o tome šta su novine Zakona o rodnoj ravnopravnosti, na koji način se zakonska regulativa primenjuje, kako unaprediti položaj žena na tržištu rada, s posebnim akcentom na osnaživanja žena u ruralnim područjima.
U posebno nepovoljnoj situaciji su žene koje žive u ruralnim područjima.
Nevena Marčeta, projektna koordinatorka u Agenciji UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u ruralnom području kaže:
„Prisutni su i različiti stereotipi i patrijarhat. Primera radi, istraživanje koje smo mi radile baš na temu neplaćenog rada, pokazuje da su žene u ruralnim područjima mnogo više angažovane na neplaćenom radu u odnosu na žene u urbanim sredinama. Baš zbog toga, njihova porodica, zajednica mesečno gubi oko 550 evra.“
Tokom 2019. i 2020, pet seoskih udruženja žena uključeno je u projekat „Razvoj preduzetništva seoskih žena u Banatu“. Uz podršku zrenjaninskog Edukativog centra i Centar za podršku ženama iz Kikinde, za svoje preduzetničke inicijative dobile su opremu i započele rad. Potom su osnovale svoju mrežu – „Ženski divan“ i napravile zajednički brend – Pletenija. Taj projekat se nastavlja.
Radoslava Aralica, Edukativni centar Zrenjanin kaže:
„U ovom ciklusu uključeno je pet novih seoskih udruženja žena iz Srednjeg i Severnog Banata i one će takođe raditi na razvoju svojih preduzetničkih ideja na našim treninzima. Kada završe obuku, dobiće opremu i uključiće se i postati deo mreže Ženski divan.“
U okviru kikindske lokalne samouprave uspostavljeni su rodni mehanizmi, a jedan od dobrih primera svakako je institucija rodno odgovornog budžetiranja. Dijana Jakšić Kiurski, zamenica gradonačelnika napominje:
Izvor: RTV
Foto: Pixabay