Na području Srbije, usevi uljane repice se u zavisnosti od roka setve i primenjenih agrotehničkih mera nalaze u fazi od pet do devet i više listova razvijeno (BBCH 15-19).
Vizuelnim pregledom useva registrovano je prisustvo simptoma suve truleži uljane repice –Phoma lingam na do 10% biljaka. Simptomi su prisutni na donjim (najstarijim) listovima u vidu sivih okruglih pega u okviru kojih se formiraju plodonosna tela gljive – piknidi sa piknosporama koje se unutar useva raznose kišnim kapima i vetrom.
S obzirom da se trenutni nivo simptoma suve truleži nalazi ispod praga štetnosti, koji prema EPPO standardu PP 2/8(1) iznosi 35-40% zaraženih biljaka, mere zaštite se ne preporučuju.
Vizuelnim pregledom useva samo na malom broju parcela registruje se prisustvo lisnih vaši – Aphididae, i to u veoma niskom intenzitetu napada. Pored direktnih šteta koje prouzrokuju svojom ishranom tj. sisanjem biljnih sokova, lisne vaši su mnogo značajnije kao prenosioci fitopatogenih virusa. Vremenski uslovi tokom novembra nisu pogodovali razvoju ovih štetočina. Tokom ove jeseni, rizik od nastanka šteta i transmisije virusa vašima u usevima uljane repice postojao je samo u usevima iz najranijih rokova setve gde su i preporučene mere zaštite (vidi preporuku).
Imajući u vidu da se trenutni nivo prisustvo vaši registruje ispod praga štetnosti, koji prema EPPO standardu PP 2/8(1) u ovim fazama razvoja useva iznosi 20% infestiranih biljaka, mere zaštite se ne preporučuju.
Na pojedinim parcelama pod uljanom repicom registrovano je prisustvo aktivnih rupa od glodara. Proizvođačima se preporučuju redovni obilasci useva radi registrovanja prisustva aktivnih rupa od ovih štetočina, i ukoliko se uoči preko 10 aktivnih rupa po hektaru preporučuju se mere zaštite primenom registrovanih rodenticida u vidu gotovih mamaka. Prilikom njihove postavke, treba ih zatrpati kako ne bi došlo do trovanja divljači.
Izvor: Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja