Visoke temperature u Srbiji uticaće na sve voćne vrste, a posebno će smanjen rod osetiti šljiva, te se prepostavlja da će naredne godine prinos voća biti umanjen u odnosu na ovu godinu. Profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu dr Zoran Keserović kaže za Dobro jutro da su se na voću zbog suše pojavile ožegotine na plodovima, listovima, kao i na mladarima.
– Sada imamo intenzivniju rezidbu u zasadima voća, a nažalost ,zbog žege je na dosta voćnih vrsta došlo do defilijacije, odnosno, opadanja lišća, što takođe može da utiče na prinos. Sve ovo će uticati i na kvalitet ploda i zato najbolja zaštita jesu navodnjavanje, protivgradne mreže i mreže za senčenje ili zasenu koje služe za smanjenje količine svetlosti u voćnjaku ili bašti. Ove mreže smanjuju propustljivost UV zraka i temperature. Takođe, protiv suše se može boriti i izborom sorti voća, jer primera radi, Abate fetel kruška je manje otporna od Konferans sorte., koja bolje podnosi visoke temerature- kaže Keserović.
Podsetio je proizvođače, pogotovo one koji su krenuli sa savremenim gustim zasadima voća, da je to sasvim drugačija rezidba i da moraju povesti računa o tome da im primarne grane budu što bolje obrasle, kao i produžnica, jer veliki problem nastaje u gornjem delu krune, zbog mreže.
Profesor navodi kako je prilagođavanje klimatskim promenama neophodno, te da prilikom podizanja zasada treba postaviti protivgradne mreže, koje štite ne samo od grada, već i od ožegotina.
Ljiljana Milovanović