Насловна ВЕСТИ Због све већих трошкова произвођачи парадајза прелазе на исплативије културе

Због све већих трошкова произвођачи парадајза прелазе на исплативије културе

545

Ове сезоне уобичајена тема на глобалном тржишту парадајза је све већи притисак вируса попут смеђе набораности плода (ТоБРФВ), као и променљиви временски услови и растући трошкови производње. Виша цена енергије у већини земаља посебно је забрињавајућа јер се северна хемисфера ослања на узгој под вештачким светлом за време тамнијих дана у зимским месецима. Сви ти фактори значе и вишу цену овог поврћа, пише fresh plaza.

У холандским и белгијским стакленицима расвета је већ неко време упаљена. Многи који је користе, због високе цене енергије одустају од такве производње.

Ове је године, углавном због проблема са болестима, цена током летње сезоне била на нивоу зимске јер су повртари били присиљени да очисте своје стакленике након што су биљке заражене вирусом ТоБРФВ. Последње ажуриране службене бројке показују 29 инфекција у Холандији и 12 у Белгији. Последично, узгајивачи су се окренули новим врстама поврћа попут краставаца или паприке.

Након високих цена летос, уследила је јесен у којој су оне остале на истом нивоу, а чинило се и да могу да наставе да расту, супротно трендовима последњих година. Последњих недеља тренд раста се стабилизовао.

Због ниских температура у Немачкој потражња је значајно пала. Упркос томе, понуда различитих сорти је велика као и увек, тако да се потражња лако може задовољити. Понуда на тржишту из Холандије је осетно смањена, док се она из Шпаније повећала, али и тамо проблеме стварају растући трошкови енергије. Преостале углавном долазе из Марока, Белгије и Италије.

У протеклих годину дана, закључно са септембром 2021. више од 89 одсто италијанских породица барем једном куповало производе из категорије парадајза. Иначе, Италијани купују ову врсту поврћа 17,2 пута годишње, по просечној цени од 2,10 евра за килограм.

За њихове произвођаче ова сезона била је тешка. Лети су забележене високе температуре које су преполовиле приносе, а присутан је био и ТоБРФВ. Порасли су и трошкови. На пример, просечна цена чери парадајза од 1,50 евра/кг само је делимично исплатила трошкове. И сада, у јесен, ослабила је потражња са страних тржишта, попут Немачке и Аустрије, због наставка пандемије. С обзиром на неизвесност, вероватно ће се неки повртари у будућности одлучити на смањење површина под парадајзом.

Према првим проценама, шпански ће узгајивачи смањити своје површине узгоја за три одсто у односу на прошлу сезону када су оне биле близу 8.400 хектара. Високи трошкови производње, посебно радне снаге, јака међународна конкуренција, углавном из Марока, као и проблеми узроковани вирусима и штеточином Тута абсолута, заједно са ценама које не испуњавају очекивања узгајивача, доводе до смањења производње. Многи се стога окрећу исплативијим културама као што су паприка и тиквице.

Цене парадајза тамо су значајно пале због великих количина на тржишту током прошлог месеца. Просечна пала је за 42 одсто на 0,25 евра по килограму због повећања понуде. Међутим, очекује се прекретница јер киша отежава бербу у северној регији.

Извор: Агроклуб

Фото: Pixabay