Setva pšenice, ječma i ostalih strnih je uveliko trebalo da počne, međutim, poljoprivredni proizvođači Pčinjskog okruga nisu u mogućnosti da pokrenu ovaj veliki posao, jer u prethodna dva meseca nije bilo dovoljno padavina koje bi im omogućile nesmetanu predsetvenu pripremu zemljišta.
Nada Lazović Đoković, savetodavac za ratarstvo vranjske Poljoprivredne službe, savetuje poljoprivrednicima koji nameravaju da na lakšim tipovima zemljišta seju pšenicu, da urade redukovanu pripremu zemljišta, plitko oranje ili tanjiranje, čim to vremenski uslovi dozvole, odnosno padne minimum deset do petnaest litara kiše po metru kvadratnom.
Onim poljoprivrednim proizvođačima koji će sejati ozima strna žita na težim tipovima zemljišta, kao što je gajnjača i smonica, ona pak poručuje da sačekaju obilne padavine, tj da padne preko trideset litara kiše po metru kvadratnom. Tada nek uđu u svoje njive i obave osnovnu pripremu zemljišta na dubini od 15 do 20cm i predsetvenu pripremu zemljišta na dubini od 5 do 10 cm.
– Nikako u setvi ne bi trebalo da koriste seme sa tavana koje je dosta lošeg kvaliteta i ima veliku primesu bolesti na zrnu. Ovo pogotovo što su prošle godine u maju i junu mesecu bile velike padavine, pa poljoprivredni proizvođači nisu bili u mogućnosti da zaštite svoje useve pšenice – ističe Lazović Đoković i naglašava da ratari do 5. novembra u setvi mogu da koriste srednje rane i srednje kasne sorte, a posle ovog roka samo fakultativne sorte koje traže manji broj dana jarovizacije.
Ukoliko poljoprivredni proizvođači obavljaju setvu van optimalnog roka, odnosno nakon 10. novembra, prema njenim rečima, obavezno treba da povećaju setvenu normu za 10 posto. Ovo treba da urade zbog toga što će posle nicanja pšenice i ječma dođi do manjeg bokorenja.
– Ratarima savetujem da u setvi obavezno koriste NPK-a đubrivo. U prethodnoj godini smo videli da su poljoprivredni proizvođači koristili tavansko seme i da nisu koristili NPK-a đubrivo u jesenjoj setvi, već samo azotno đubrivo, što je uticalo da ove godine dođe do velikog prisustva žute rđe na usevima, a koja može da smanji prinose i do 50 posto. Ova bolest se javlja kod useva koji imaju velike količine azota, a nemaju dovoljno kalijuma i fosfora za razvoj korenovog sistema – ističe savetnica.
Pred svaku jesenju setvu sve savete savetodavaca vranjske Poljoprivredne službe neprestano prati i Dragan Nakić, iz sela Rakovac, kod Bujanovca. I ove godine on je na vreme nabavio seme i gorivo, kako bi u optimalnom roku obavio setvu pšenice. Nažalost to još ne može da uradi jer je zemlja toliko suva i može traktorom da uđe u njive.
– Neke moje komšije koje poseduju traktore veće snage i jednobrazne plugove uspeli su da obave setvu pšenice. Međutim, zbog suve zemlje morali su prilikom oranja jednog hektara dva puta da klepaju raonike kako bi završili započeti posao”, kaže Nakić.
Ovaj istaknuti poljoprivredni proizvođač, se ipak nada da će uprkos vremenskim neprilikama uspeti da poseje pšenicu i u žetvi ostvari željene prinose.
Gordana Nastić