Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Zašto se vuna skuplja pri pranju

Zašto se vuna skuplja pri pranju

575

Vuna prija ljudima, jer se sastoji od keratina, kao naša kosa i nokti. Ne postoji alergija na netretiranu vunu, osim kod veoma retkih slučajeva alergije na lanolin – masnoću u vuni. Ako neko ne podnosi vunu, to je zbog osetljivosti na direktan kontakt sa grubljom vunom, koja može da grebe i iritira kožu.

Vuna je odličan izolator, zahvaljujući vazduhu koji je zarobljen u vlaknima. Obezbeđuje prijatnu toplinu i ponaša se kao prirodna klimatizacija. Vuna apsorbuje vlagu i oslobađa je u vazduh i ova osobina je važna za one koji pate od noćnog znojenja. Omogućava telu da diše i najviše doprinosi osećaju prijatnosti.

Grinje ne vole vunu, jer se razmnožavaju u toplom i vlažnom okruženju. Zbog sposobnosti da reguliše vlažnost, vuna ostaje suva i vlaga se ne skuplja u toku noći. Osim toga, vuna nije statična i ne privlači prašinu u kojoj stanuju grinje. Vuna je blago abrazivna, a trenje vlakana ubija grinje i ne dozvoljava im da se šire, te ovaj materijal pruža zdravo okruženje za ljude koji imaju alergije.

Dobar primer je vuna pešterskih ovaca koju smo nekad izvozili u Englesku, gde je korišćena za tkanje visokokvalitetnih i vrtoglavo skupih tepiha. Više od dve decenije smo je bacali, a sada se otkupljuje.

U otkupu najviše se ceni dobro razvrstana vuna. Kada pristignu nove količine, potrebno je odvojiti je po klasama. Vrednuje se dužina, debljina, vijugavost i rastegljivost vlakana, pa i belina.

Pod prstima morate da osetite kvalitet vune i da je svrstate u kategoriju kojoj pripada. Ukoliko se to ne uradi kako treba, sledeća karika u lancu prerade neće više imati poverenja u vas. Po nekom nepisanom pravilu, žene su bolje u tom poslu.

Vuna je poznata i po tome što može da se boji prirodnim materijalima. Od kadife se dobija oker ili žuta, a za bojenje se koriste i kopriva, dud, lišće javora ili oraha. Domaćice su nekad „vranile vunu“, odnosno u crno bojile i za to koristile crni jasen. Oguli se kora sa stabla, stavi se u vodu zajedno sa zarđalim gvožđem. To stoji petnaest dana i potom se vuna i voda dobro skuvaju, kako bi se dobila crna – vrana boja.

Struktura vlakna vune, kada je gledate pod mikroskopom, podseća na riblju kost. Zbog toga se vuneni predmeti pri pranju na neodgovarajućoj temperaturi – skupe.

R.D.J.