Čuvar vlage, grejač useva i zaštita od korova
Pokrivanje ili malčiranje zemljišta nije novotarija novog vremena. To su radili i naši stari, a koristili su slamu, plevu, seno, ljuštike (oklasje) od kukuruzovine… To je agrotehnička mera nege, najčešće povrća, kojom se pokriva površina oko biljaka različitim organskim ili neorganskim materijalima. Korisna je, jer povećava temperaturu zemljišta za nekoliko stepeni, olakšava međurednu obradu i poboljšava vodno-vazdušni režim zemljišta.
Malčiranje zemljišta u proizvodnji povrća ima veliki značaj za rast i razvoj biljaka. Za pokrivanje zemljišta koriste se različiti organski i sintetički materijali. Od sintetičkih, to su folije koje mogu biti različitih boja, najčešće crne. Boja malča utiče na temperaturu ispod i iznad njega, kroz apsorpciju, prenos i odbijanje sunčeve energije, takođe utiče i na mikrosredinu koja okružuje biljke.
Folija mora da bude pripijena uz zemlju
U povrtarskoj proizvodnji povrća najčešće se koristi crni plastični malč koji veoma dobro suzbija korov jer mu ne dozvoljava da iznikne. Plastika crne boje upija veliki deo sunčeve radijacije, uključujući i vidljive – infracrvenu i ultraljubičastu svetlost. Temperatura zemljišta prekrivenog crnom plastikom tokom dana može da bude i za tri Celzijusova stepena viša na dubini od 5 cm i za 1,7 viša na dubini od 10 cm, u odnosu na nepokriveno zemljište na istim dubinama.

Veoma je važno da prilikom malčiranja, folija bude u što direktnijem kontaktu s zemljištem, odnosno da se između folije i zemljišta nalazi što manji jaz kako se u tom prostoru ne bi nakupljala suvišna vlaga.
U poljoprivrednoj proizvodnji se mogu koristiti i organski pokrivači kao što su pšenična slama, razni otpaci od kukuruza, livadsko seno, treset, strugotina… Oni ujednačavaju vlažnost zemljišta u dužem periodu. Takođe, oni zemljište obogaćuju organskim materijama, popravljaju mu strukturu, poboljšavaju rastresitost i prozračnost, onemogućavaju da se prizemna vlažnost uvlači direktno u zemlju te tako sprečavaju pojavu truleži na povrću.
Izbor materijala za pokrivanje zemljišta zavisi od njegove cene, sposobnosti da održi i poboljša strukturu zemljišta i smanji upotrebu hemijskih sredstava.
Navodnjavanje ipak potrebno
Svaka vrsta malča ima svoje specifičnosti. Ipak, ranije sazrevanje i brža proizvodnja su dve glavne prednosti kada se povrće proizvodi uz pomoć crnih i providnih malč folija. Njihovom primenom povećava se temperatura zemljišta što direktno utiče na brži rast biljaka, ranije sazrevanje plodova, povećanje njihovog kvaliteta i prinosa. Prekrivanjem površine zemljišta smanjuje se isparavanje (evaporacija), ispiranje hranljivih materija i sprečava erozija.

Jedna od prednosti malčiranja je ranija berba. Povećanje temperature zemljišta kada je prekriveno folijom pruža biljkama mogućost za intenzivniji rast i razvoj, a samim tim i raniju berbu plodova. Na takvim parcelama je manje isparavanje pa se sva vlaga zadržava u zemljištu. Ipak je za intenzivnu proizvodnju neophodno koristiti sistem za navodnjavanje kap po kap, posebno u zatvorenom prostoru gde su padavine nedostupne.
Predost plastičnih folija je i u tome što korovi ne moraju da se suzbijaju. Oni ispod folije mogu da izniknu, ali visoke temperature i nedostatak svetlosti sprečavaju njihov dalji rast i razvoj. Pošto kiša, voda za zalivanje i sunčevi zraci koji „prže“ zemljište, ne dospevaju direktno na njegovu površinu smanjeno je i ispiranje hranljivih materija. Ispod folije se uglavnom koristi sistem za navodnjavanje kap po kap kroz koji se do biljaka dopremaju i hraniva pa se zemljište dodatno ne sabija. Ono zadržava prirodnu prozračnost, ne narušava se struktura zemljišta, plodovi su zdraviji, kvalitetniji, čistiji, a berba je lakša.
Piše: Snježana Vujinović, savetodavac za melioracije PSSS Kruševac