Može li kiša da poremeti planove voćarima? Sudeći po slikama sa društvenih mreža može. Mnogi se žale na pojavu truleži plodova i šupljikavost listova šljiva. Kako da pomognu svojim zasadima i zaštite voće objasnila je Mira Gavrilović, zaštitar iz Arilja.
– Šljiva je sada u fazi intezivnog porasta plodova. Kako su vremenaki uslovi promenljivi (česte pojave kiše i vremenskih nepogoda) potrebno je izvršiti zaštitu šljive od rđe šljive i šupljikavosti lista šljive. Za to je najbolje uraditi zaštitu sistemicnim fungicidom Different 250 EC koji biljku štiti i od rđe i od šupljikavosti lista. Pored fungicida potrebno je zaštiti biljku i od napada šljivinog smotavca insetkicidima Plures ili Alkazar. Uz upotrebu ovih pesticida uvek se može dodati prihrana koja u sebi sadrži aminokiseline i kalcijum što formitanim plodovima daje čvrstinu i krupnoću. Predlog prihrane je Wuxal Aminocal ili Wuxal Calcium – desetak dana pred berbu potrebno je zaštititi biljku i od mrke truleži ploda, kaže zaštitarka.

– Kada plodovi počnu da menjaju boju i najkasnije 7-10 dana pred berbu potrebno je ponovo biljku zaštiti od mrke truleži ploda i šupljikavosti lista. Za to je najbolje koristiti fungicid Signum –rekla je Mira Gavrilović, uz napomenu da ukoliko se pojavi šljivin smotavac reagujete na vreme uz pomoć insekticida.
– Ukoliko se pojavi još jedna generacija šljivinog smotavca koristiti insekticid Šiman 200SG. Uz ove pesticide potrebna je primena folijarnih prihrana na bazi kalcijuma ili kalijuma. Kalcijum biljkama daje čvrstinu ploda, a kalijum brže i ujednačenije zrenje plodova – objasnila je zaštitarka iz Arilja.
Tekst: Zorica Dragojević