Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Zaštita voćnjaka i vinograda u periodu mirovanja vegetacije

Zaštita voćnjaka i vinograda u periodu mirovanja vegetacije

179

Zimski period ili period mirovanja vegetacije je vreme kada treba sprovesti zimsko prskanje ili kupanje voćaka, kao jednu od neizostavnih mera koju voćari treba da obave ako žele kvalitetan rod i manje problema sa bolestima i štetočinama tokom naredne vegetacije. Ovim tretmanom započinje se zaštita zasada za narednu vegetacionu sezonu. Zimsko prskanje voćnjaka i vinograda predstavlja dobru poljoprivrednu praksu.

Dobra voćarska praksa, prema rečima Dejana Mujakića, savetodavca za zaštitu bilja i prehrambenih proizvoda u vranjskoj PSSS, insistira na kvalitetnim preventivnim merama kao što su plavo prskanje, sanitarne mere, zimsko prskanje.

Plavo prskanje je mera kojom počinje zaštita u narednoj vegetacionoj sezoni iako se obavlja nakon berbe plodova dok još ima lišća na granama, kako bi se uradila dezinfekcija lišća i smanjio infektivni potencijal fitopatogenih gljiva koje prezimljavaju u tom opalom lišću.

– Za ovo prskanje se preporučuju preparati na bazi bakra kod čije primene mormao voditi računa na spoljašnju temperature koja treba da bude iznad 10 Celzijusovih stepeni – poručuje Mujakić.

Tokom kasne jeseni ili zimskom periodu, kada to vremenski uslovi dozvole treba pristupiti sanitarnim merama u zasadu. Sanitarne mere koje se preporučuju su odsecanje sasušenih grana i grančica, uklanjanje celih stabla po potrebi, struganje i skidanje kore ispod koje rade štetočine kao što su drvotočci i strižibube, uklanjanje mumificiranih tj. sasušenih plodova i lišća.

– Tek nakon svega ovoga pristupiti rezidbi. Ove mere se završavaju iznošenjem biljnog materijala iz zasada i spaljivanje – kaže Mujakić.

On ističe da se zimsko prskanje izvodi od bubrenja pupoljaka do fenofaze mišje uši. Zimsko prskanje treba obaviti kombinacijom mineralnih ulja, insekticida iz grupe Piretroida kao i fungicidima na bazi bakra – Bakar hidroksid.

Mineralno ulje deluje mehanički jer naneto na prezimljujuće forme insekata sprečava razmenu kiseonika i dovodi do gušenja prezimljujućih formi, a samim tim i do smanjenja populacije štetočina za narednu vegetaciju.

Preparati na bazi bakra uništavaju prezimljujuće organe biljnih parazita čime se smanjuje njihov infekcioni materijal.

– Poštovanjem svih navedenih postupaka od plavog prskanja, preko sanitarnih mera do zimskog prskanja, voću će biti obezbeđen ulaz u novu vegetaciju, a voćari će imati malo mirnog sna – ističe vranjski savetodavac za zaštitu bilja.

Tekst i foto: Gordana Nastić