Насловна РАЗНО Zaštita šljiva od šljivinih osa

Zaštita šljiva od šljivinih osa

563

Zasadi s ranim sortama šljiva u Podunavlju nalaze se u fazi precvetavanja, dok se u ostalim krajevima Srbije u narednih nekoliko dana očekuje njihov ulazak u ovu fazu.

Prema podacima Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja u šljivicima se na belim lepljivim klopkama registruju ulovi odraslih jedinki crne šljivine ose – Hoplocampa minuta i žute šljivine ose – Hoplocampa flava. Odrasle jedineke osa polažu jaja na čašicu cvetova. Crna šljivina osa polaže jaja u slobodne čašične listiće, dok žuta šljivina osa to radi između slobodnih čašičnih listića, objašnjavaju stručnjaci. Jedna ženka u proseku položi 40 jaja. Nakon piljenja, gusenice se ubušuju u tek zametnute plodove pri čemu ne gutaju tkivo ploda vać ga sakupljaju u ustima i izbacuju napolje, sve do prodiranja u semenku. One se prvenstveno hrane semenkama, izgrizaju i semenu kućicu, pa i mesnati deo ploda. Napadnuti plodovi otpadaju, a jedna gusenica može uništiti do pet plodova šljive.

Samo u zasadima šljiva koji su u fazi precvetavanja, gde nisu prisutni polinatori, preporučuju se hemijske mere zaštite.

U te svrhe zaštitari bilja preporučuju neki od registrovanih insekticida:

-Decis 2,5 ec, konfuzija, polux (deltametrin) 0,03 – 0,05%

-Perfekthion, dimetogal, ditox (dimetoat) 0,075 – 0,1%.

Primena insekticida u fazi cvetanja zakonom je zabranjena.

Insekticide treba primenjivati u jutarnjim ili večernjim satima kada je smanjena aktivnost pčela i drugih oprašivača.

J. Bajšanski