Na području Novog Sada usevi prolećnog luka se nalaze u fazi od 6 do 8 listova razvijeno (BBCH 16-18).
– U proteklom periodu, uslovi u kojima se odvijala proizvodnja prolećnih lukova, sa čestim padavinama, kao i povećanom relativnom vlagom vazduha, stvarali su povoljne uslove za ostvarenje infekcije gljivom prouzrokovačem plamenjače luka (Peronospora destructor) – navode u Regionalnom centru „Novi Sad“ Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.
Njihova preporuka je da u cilju zaštite od navedenog patogena proizvođači primene neki od navedenih fungicida: Alijansa (a.m.mankozeb+metalaksil-M) 2 kg/ha ili Aritmetil M (a.m.mankozeb+metalaksil -M) 2,5 kg/ha ili Leonida (a. m. fluazinam + metalaksil-M) 0,4-0,6 l/ha ili Infinito SC (a.m.propamokarb-hidrohlorid+fluopikolid) 1,6 l/ha.
Vizuelnim pregledom useva prolećnih lukova registrovano je prisustvo imaga i larvi duvanovog tripsa (Thrips tabaci).
– Na pojedinim parcelama registruje se prisustvo tripsa na nivou praga štetnosti. S obzirom da se za naredni period prognoziraju visoke dnevne temperature koje će pogodovati ubrzanom razvoju i povećanju brojnosti ove štetočine, proizvođačima se preporučuju redovni pregledi useva – dodaju u RC „Novi Sad“.
Ukoliko se registruju brojnosti na nivou praga štetnosti koji iznosi 1-2 larve tripsa po listu luka proizvođačima se preporučuje primena insekticida Dicarzol 50 SP (formetanat-hidrohlorid) u količini 1 kg/ha.
Foto: Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja