Насловна ВЕСТИ2 Zaštita jabuke od paučinara, grinje i pepelnice

Zaštita jabuke od paučinara, grinje i pepelnice

464

Zasadi jabuke na području Novog Sada nalaze se u zavisnosti od sorte i lokaliteta u fenofazi  prečnik ploda do 40mm do polovine krajnje veličine (BBCH 74-75).

U zasadima jabuke je trenutno u toku let leptira druge generacije jabukinog smotavca (Cydia pomonella), a s obzirom na prognozirane visoke temperature, u narednim danima se očekuje i početak polaganja jaja.

– U cilju zaštite od jabukinog smotavca proizvođačima se preporučuje primena insekticida na bazi aktivne materije piriproksifen (Harpun, Lascar, Alkazar, Prince, Nexiram 10 EC) u koncentraciji 0,075-0,1% – savetuju stručnjaci regionalnog centra „Novi Sad“ Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.

Takođe, vizuelnim pregledom jabučnjaka registrovano je prisustvo običnog paučinara (Tetranycus urticae) i crvene voćne grinje (Panonycus ulmi) na naličju listova i na plodovima.

– Suvo i toplo vreme pogoduje razvoju tih štetočina. Proizvođačima se preporučuje obilazak i pregled zasada i ukoliko se uoči prisustvo grinja primena nekog od navedenih akaricida: Uranus (etoksazol) u količini 0,5 l/ha ili Borneo (etoksazol) u količini 0,375-0,625 l/ha – savetuju u RC „Novi Sad“.

Laboratorijskim pregledom lišća jabuke utvrđena je potpuna ispražnjenost pseudotecija gljive prouzrokovača čađave pegavosti lišća i krastavosti plodova jabuke (Venturia inaequalis), te nema više opasnosti od primarnih infekcija. U zasadima u kojima je vođena adekvatna zaštita primena hemijskih mera sa ciljem suzbijanja tog patogena se više ne preporučuje.

Trenutni uslovi u kojima se odvija proizvodnja jabuke pogoduju razvoju pepelnice jabuke (Podosphaera leucotricha). Kod suzbijanja  pepelnice izuzetno je važno mehaničko uklanjanje obolelih lastara u toku vegetacije. Ova mera pruža veliku pomoć pri sprečavanju širenja ovog patogena.

– U cilju suzbijanja pepelnice jabuke, proizvođačima se preporučuje primena nekog od fungicida: Topas 100 EC (a.m penkonazol) u koncentraciji  0,04% ili Foton (a.m. mikrobutanil) u koncentraciji 0,015-0,02% ili Indar 5 EW (a.m. fenbukonazol) u koncentraciji 0,6-0,9 l/ha. Preporuka je da se tretman sprovede u večernjim časovima zbog visokih dnavnih temperatura – napominju u RC „Novi Sad“.

Foto: Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja