Na području Novog Sada u toku je berba ranih sorti bresaka i nektarina, dok se srednje i kasne sorte nalaze u fazi početak obojavanja ploda do faze obojavanje skoro završeno (BBCH 81-85).
Vizuelnim pregledom zasada uočeno je prisustvo jaja breskvinog smotavca (Cydia molesta) u različitim embrionalnim fazama razvoja. U toku je početak piljenja larvi druge generacije ove štetočine. Takođe, vizuelnim pregledom plodova je uočeno i prisustvo imaga i larvi tripsa (Thysanoptera).
– Ukoliko se registruje prisustvo navedenih štetočina, proizvođačima se preporučuje primena insekticida: (cijantraniliprol) u koncentraciji 0,075 – 0,1% (karenca 7 dana) – kažu u Regionalnom centru „Novi Sad“ Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.
U fazama sazrevanja plodovi su osetljivi na infekciju od strane različitih vrsta prouzrokovača truleži (Monilinia spp.). U narednim danima se najavljuje nestabilno vreme sa mogućim padavinama koje može stvoriti povoljne uslove za infekciju od strane navedenih patogena.
– U cilju zaštite plodova, kod srednjestasnih i kasnijih sorti, preporučuje se primena nekog od navedenih fungicida: Akord (tebukonazol) u količini 0,75 l/ha (karenca 7 dana) ili Lira (tebukonazol) u količini 0,5 l/ha (karenca 7 dana) – savetuju u RC „Novi Sad“
Zbog karantinskog statusa koje breskvin smotavac, pojedine vrste tripsa i prouzrokovači truleži iz roda Monilinia imaju u zemljama u koje se izvozi naše voće, posebnu pažnju na prisustvo ovih štetnih organizama treba da obrate proizvođačima orijentisani upravo ka izvozu.
– Prilikom sprovođenja hemijskih mera zaštite strogo treba voditi računa o karenci primenjenih preparata! Kod ranog sortimenta gde je berba u toku nikako ne treba primenjivati hemijske mere zaštite! – napominju u RC „Novi Sad“.
Foto: Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja