Насловна РАЗНО Zaštita bilja nakon lepog vremena

Zaštita bilja nakon lepog vremena

347

Suvo vreme smenjuje kišni period. Zato kada je reč o zaštiti bilja treba pratiti vremenske izveštaje i obilaziti zasade i parcele kako bi se uočili eventualni napadi štetnih organizama.

„Ono na šta treba da obrate poljoprivredni proizvođači pažnju su zasadi koštičavog voća. Kada otpadne oko 70 odsto lišća, aktuelan je jesenji tretman bakarnim preparatima kojim se vrši dezinfekcija stabala“ rekao je stručnjak Prognozno zveštajne službe za zaštitu bilja Boško Jezerkić.

Razni prouzrokovači bolesti prezimljavanju u voćnjaku te se proizvođačima preporučuje tretman nekim od registrovanih preparata na bazi bakra sa većom količinom vode kako bi depozit preparata dospeo na sve biljne delove, objašnjava Jezerkić.

Proizvođači treba da prate faze razvoja koštičavog voća uz vremensku prognozu jer se ovaj tretman radi po suvom i mirnom vremenu, u najtoplijem delu dana, bez vetra, kada je temperatura iznad 7 stepeni.

„Pored hemijske zaštite, bitna je i primena agrotehničkih mera koje podrazumevaju uklanjanje i uništavanje obolelih i polomljenih delova i inficiranih plodova“ napominje Jezerkić.

Što se tiče ratarskih useva, očekuje se nicanje pšenice i ječma, pri čemu su se na ječmu već pojavile štetočine, te se preporučuju insekticidni tretmani, ali ih kiša može usporiti.

Izvor: RTV