Насловна РАЗНО Задруга „Белоглави суп“ помаже развој овчарства

Задруга „Белоглави суп“ помаже развој овчарства

892

Задругари који су пре три године из донације на поклон добили приплодну јагњад данас имају велика стада. Пројекат је у потпуности успео, па у „Белоглавом супу“ кажу да ту неће стати. Планова је много, а међу пољопривредницима има и заинтересованих за акцију како би се продужио живот златарским селима која су на издисају.

Земљорадничка задруга „Белоглави суп“ из Нове Вароши добила је ново руководство и отворила још једну продавницу мешовите робе. Сада их имају две, поред нове код школе у Акмачићима, ту је и трговина у центру Радоиње која ради две године.

– План је и да се од марта наредне године крене са откупом јагњади, као и других пољопривредних производа и шумских плодова. Проширићемо делатност и на уређење зелених површина, а заинтересовани ће код нас моћи да набаве и саднице разног воћа, ружа, цвећа и другог украсног биља од реномираних произвођача. Међу задругарима је доста младих и способних који би да раде, па ћемо код општине конкурисати и за послове на уређењу и одржавању паркова и других зелених површина у граду и околини – каже за „Добро јутро“ Милош Пурић, нови директор Земљорадничке задруге „Белоглави суп“.

Милош Пурић (34) из Радијевића на Златару, по занимању је пољопривредни техничар и један је од најбољих резача воћа у овом делу Србије. На челу Задруге недавно је заменио Драгана Вуковића коме је истекао петогодишњи мандат.

Земљорадничка задруга „Белоглави суп“ данас има 14 задругара и двадесетак коопераната, као и четворо запослених. Основана је 2018, а две године касније започела пројекат на развоју овчарства, на који су кажу, посебно поносни. На конкурсу који је тада расписао кабинет министра без портфеље задуженог за бригу о селу Милана Кркобабића добили су средства за набавку 412 приплодних јагњади. Заинтересовани су према жељи и одлуци Скупштине задруге добили 11, 25 или 30 јагњади, уз услов да чланови задруге за најдаље пет година Задрузи врате у количини 30 посто, а кооперанти 40 посто од броја добијених грла.

– Мада је од почетка пројекта прошло тек непуне три године, највећи број је већ испунио своју обавезу, а јагњад коју су вратили подељена је новима који су се пријавили. Тако се број корисника донације проширио и сада их је тридесетак, а проширило се и стадо, па од подељених 412  јагњади данас има укупно 700 грла. Пар њих сада има стадо са по 60-70 брава – каже  Пурић.

 – Будућност села је у задругарству, јер пољопривредници само удружени у задруге могу тржишту понудити у континуитету већу количину својих производа. А то је управо оно што поред квалитета траже купци. У нововарошкој општини тренутно постоји осам пољопривредних задруга, али на жалост, једино наша ради оно због чега је и основана – каже Пурић.

Текст и фото: Жељко Дулановић