Zadrugari koji su pre tri godine iz donacije na poklon dobili priplodnu jagnjad danas imaju velika stada. Projekat je u potpunosti uspeo, pa u „Beloglavom supu“ kažu da tu neće stati. Planova je mnogo, a među poljoprivrednicima ima i zainteresovanih za akciju kako bi se produžio život zlatarskim selima koja su na izdisaju.
Zemljoradnička zadruga „Beloglavi sup“ iz Nove Varoši dobila je novo rukovodstvo i otvorila još jednu prodavnicu mešovite robe. Sada ih imaju dve, pored nove kod škole u Akmačićima, tu je i trgovina u centru Radoinje koja radi dve godine.
– Plan je i da se od marta naredne godine krene sa otkupom jagnjadi, kao i drugih poljoprivrednih proizvoda i šumskih plodova. Proširićemo delatnost i na uređenje zelenih površina, a zainteresovani će kod nas moći da nabave i sadnice raznog voća, ruža, cveća i drugog ukrasnog bilja od renomiranih proizvođača. Među zadrugarima je dosta mladih i sposobnih koji bi da rade, pa ćemo kod opštine konkurisati i za poslove na uređenju i održavanju parkova i drugih zelenih površina u gradu i okolini – kaže za „Dobro jutro“ Miloš Purić, novi direktor Zemljoradničke zadruge „Beloglavi sup“.
Miloš Purić (34) iz Radijevića na Zlataru, po zanimanju je poljoprivredni tehničar i jedan je od najboljih rezača voća u ovom delu Srbije. Na čelu Zadruge nedavno je zamenio Dragana Vukovića kome je istekao petogodišnji mandat.
Zemljoradnička zadruga „Beloglavi sup“ danas ima 14 zadrugara i dvadesetak kooperanata, kao i četvoro zaposlenih. Osnovana je 2018, a dve godine kasnije započela projekat na razvoju ovčarstva, na koji su kažu, posebno ponosni. Na konkursu koji je tada raspisao kabinet ministra bez portfelje zaduženog za brigu o selu Milana Krkobabića dobili su sredstva za nabavku 412 priplodnih jagnjadi. Zainteresovani su prema želji i odluci Skupštine zadruge dobili 11, 25 ili 30 jagnjadi, uz uslov da članovi zadruge za najdalje pet godina Zadruzi vrate u količini 30 posto, a kooperanti 40 posto od broja dobijenih grla.
– Mada je od početka projekta prošlo tek nepune tri godine, najveći broj je već ispunio svoju obavezu, a jagnjad koju su vratili podeljena je novima koji su se prijavili. Tako se broj korisnika donacije proširio i sada ih je tridesetak, a proširilo se i stado, pa od podeljenih 412 jagnjadi danas ima ukupno 700 grla. Par njih sada ima stado sa po 60-70 brava – kaže Purić.
– Budućnost sela je u zadrugarstvu, jer poljoprivrednici samo udruženi u zadruge mogu tržištu ponuditi u kontinuitetu veću količinu svojih proizvoda. A to je upravo ono što pored kvaliteta traže kupci. U novovaroškoj opštini trenutno postoji osam poljoprivrednih zadruga, ali na žalost, jedino naša radi ono zbog čega je i osnovana – kaže Purić.
Tekst i foto: Željko Dulanović