Investicija u šljivike otplaćuje se u 7. ili 8. godini, ako se ne računaju podsticaji od države. Jedna četvoročlana porodica može da obezbedi svoju egzistenciju od 8 do 10 hektara šljive.
Cena šljive se menja iz godine u godinu i zna da bude veoma niska. Problem je što je berba jako skupa. Oni koji imaju samohodne tresače, za jedan dan mogu da uberu plodove sa 700 stabala, ili više od 50 tona na dan. Jedan tresač opslužuje 6 radnika, što je po radniku preko 8 tona, a ako se bere ručno, jedan radnik može dnevno da ubere između 300 do 500 kilograma šljive. Troškovi berbe putem tresača su 3 do 5 dinara, a kod ručne berbe oni idu od 12 do 15 dinara po kilogramu šljive.
Za savremeni zasad šljive sa fertirigacijom, ogradom, a prema cenama iz 2021. godine, treba izdvojiti od 10.000 do 12. 000 evra. Ovde su uračunati troškovi nege u prvoj drugoj i trećoj godini. U punoj rodnosti ostvaruje se dobit između 3.000 i 4.000 evra, zavisno od sorte i tehnologije. Tehnologiju šljive treba unaprediti uvođenjem kržljavih podloga, većom gustinom sadnje, podizanjem protivgradnih mreža u sistemu fertirigacije i korišćenjem sertifikovanog sadnog materijala.
R.D.J.