Насловна РАЗНО Za sada bez hemijskih mera u zasadima ozime pšenice i ječma

Za sada bez hemijskih mera u zasadima ozime pšenice i ječma

18

Na teritoriji Zlatiborskog okruga, usevi ozime pšenice i ječma se, zavisno od vremena setve, nalaze u fazi od nicanja do četiri lista razvijena (BBCH 10-14). Nedostatak vlage u oraničnom sloju je uticao da se setva pomerila i do sredine novembra.

Vizuelnim pregledom parcela sa poniklom pšenicom i ječmom, uočeno je prisustvo krilatih i beskrilnih jedinki biljnih vaši  (Aphididae) na do 6 % biljaka, kao i cikade Psammotettix alienus, u brojnosti 1-2 cikade po m². Ove štetočine u usevima mogu naneti direktne štete prilikom ishrane, sisanjem biljnih sokova i indirektne kao vektori fitopatogenih virusa. Infekcija  virusima je naročito destruktivna za useve u ranim fazama razvoja, pa se poljoprivrednim proizvođačima preporučuje pregled zasejanih parcela radi utvrđivanja prisustva i brojnosti navedenih štetočina.

Obzirom da su registrovane brojnosti lisnih vaši ispod praga štetnosti, koje u ovoj fazi razvoja iznose 10% biljaka naseljeno jednom ili više vaši, a za cikade 5 imaga po m², ne preporučuju se hemijske mere zaštite.

Za naš region se za naredne dane najavljuju niže temperature, sa jutarnjim mrazom, što će uticati na smanjenje brojnosti i aktivnosti ovih štetočina.

Prisustvo poljskog miša (Apodemus sylvaticus)) i poljske voluharice (Micotus arvalis) i biljnih bolesti za sada nije uočeno. Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje redovan obilazak useva i da, ukoliko se registruje brojnost aktivnih rupa od glodara iznad praga štetnosti (10 do 50 aktivnih rupa po hektaru za poljskog miša i 10 do 500 aktivnih rupa po hektaru za poljsku voluharicu) primene neki od registrovanih rodenticida u vidu gotovih mamaka. Nakon primene mamaka, rupe treba zatrpati kako ne bi došlo do trovanja divljači i ptica.

Regionalni centar Užice nastavlja sa praćenjem useva ozimih strnih žita.

Ljuba Bugarinović

Diplomirani inženjer zaštite bilja Koordinator PIS službe za PSSS Užice