Jabuka, kruška i dunja
Tokom jula, opasnost od infekcije gljivom Venturia inaequalis (prouzrokovač čađave krastavosti jabuke), mnogo je manja u odnosu na prethodni mesec. Zbog visokih temperatura i niske vlažnosti, meteoroloških faktora koji ne pogoduju razvoju ovog parazita, askospore (organi za razmnožavanje) više se ne stvaraju i nema ko da širi zarazu. Ipak i dalje treba primenjivati fungicide preventivnog delovanja, na bazi kaptana i mankozeba (Merpan, Captan, Metod, Dithane, Mankogal, Penncozeb, Prevent…). Njih valja kombinovati s insekticidima kojim se suzbija jabučni smotavac, a čija se druga generacija obično razvija početkom jula. U ove svrhe mogu se koristiti kontaktni insekticidi: Nurelle-D, Konzul, Talstar, Decis, Fastak, Karate i dr.. Dovoljno je da se voćke oprskaju u dva navrata, u razmaku od deset do petnaest dana.
Isti fungicidi i insekticidi koriste se za suzbijanje čađave krastavosti, smotavca kruške i lisnih vašiju. Voćarima preporučujemo da u ovom periodu češće pregledaju vrhove lastara i, u slučaju da se pojavi kruškina buva, u već pripremljen rastvor dodaju i Abastate, Armadu, Vertimec, Dimilin i sl.
Dunja se takođe štiti preventivnim fungicidima i insekticidima preporučenim za zaštitu jabuke i kruške. Krajem jula, u zavisnosti od sorte, voćke bi valjalo zaštititi od gljive monilije, prouzrokovača truleži plodova. Ovo se posebno odnosi na sorte koje će se čuvati, a kvalitetnu zaštitu pružaju Funomil i Zato.
Šljiva
Ova voćna vrsta štiti se od druge generacije jabučnog smotavca, ali samo poznije sorte koje su kod nas i narasprostranjenije, a to su „stenlej“ i „čačanska rodna“. Koriste se isti insekticidi kao i za suzbijanjeove štetočine u jabučnjacima.
Višnja i trešnja
Ovo je vreme kada voćke koje je zarazila gljiva Blumeriella jaapii, prouzrokovača pegavosti listova, prevremeno gube list. U slučaju jakog napada ostaju ogoljene a, čim se stvore povoljni uslovi, ponovo listaju i tako se iscrpljuju. Takva stabla nespremna ulaze u zimu, i formiraju slabiji rod naredne godine. Da se to ne bi dogodilo treba ih zaštititi. Stoga je ovo tretiranje veoma važno, a mogu se koristiti dobro poznati fungicidi Mankogal, Merpan, Dithan, Syllit, Agrodin, Akord, Mystik.
Breskva
Zbog ekstremno niskih temperatura tokom zime breskve su na mnogim lokalitetima izmrzle ili donele slabiji rod. Ipak, stabla na kojima su plodovi ostali, valja zaštititi insekticidima kraće karence, a od fungicida onim koji deluju na prouzrokovača truleži (Signum, Switch, Zato, Teldor). Valja voditi računa o sortama i vremenu zrenja, kako bi se ispoštovala karenca – vreme potrebno da prođe od prskanja do berbe da bi se preparati razgradili na neotrovne sastojke.
Malina
Posle berbe, malinjak je potrebno tretirati fungicidima koji će sprečiti infekciju gljivom Didimella applanatta. Mogu se koristiti Quadris, Akord, Mystik, Pehar, Galofungin T i sl.
Kupina
U slučaju dužeg perioda vlažnog vremena plodove je potrebno zaštiti fungicidima koji sprečavaju pojavu truleži, uz striktno poštovanje njihove karence. Upotrebljavaju se Teldor, Switch, Signum , u dozama preporučenim od strane proizvođača.
S. Mujanović
Dobro jutro broj 543 – Jul 2017.