Насловна РАЗНО Za mali vrt, malo drvo – Judino

Za mali vrt, malo drvo – Judino

492

Mali vrt nije prepreka za sadnju posebnih vrsta drveća, koje neće samo privlačiti poglede, već i pčele, jer su im cvetovi puni dragocenog nektara. Takođe, pogodne su za uzgoj i u gradskim sredinama. Tako će malo drvo vaš vrt učiniti lepšim, zanimljivijim, dvorištu će dati određenu dozu privatnosti, a pritom neće smetati drugim biljnim vrstama.

Judino drvo smatra se jednim od najstarijih na planeti. Njegovo ime vezano je za legendu koja kaže da je Juda Iskariotski pokušao da se obesi o granu ovog drveta, nakon što je izdao Isusa. Pretpostavka je da ova biljka potiče iz Judeje. Njegov latinski naziv je Cercis siliquastrum, a Španci i Italijani zovu ga stablo ljubavi, jer ima listove srcolikog oblika i nežnu boju cvetova.

Osnovna karakteristika ove biljke jeste kauliflorija – prekrasni cvetovi judinog drveta ne izbijaju samo na njegovim tankim granama, već rastu i iz stabla, i to pre formiranja listova. Botaničari smatraju da se kauliflorija javlja zbog toga što judino drvo, na ovaj način, sâmo sebi obezbeđuje bolje oprašivanje.

Cvetovi judinog drveta dugi su oko dva centimetra i tamnoružičaste su boje. Cveta nakon pete godine, i to bujno, krajem aprila i početkom maja. Cvetovi su okupljeni u grozdaste cvasti i puni su nektara.

Kad se završi cvetanje, lepota lišća dolazi u prvi plan. Listovi počinju da rastu tokom maja, a na drvetu ostaju sve do kraja novembra. Listovi judinog drveta krupni su, srcasti i tamnozeleni. Međutim, promenom godišnjih doba prelaze iz zelene u zelenožutu, a potom u smeđu boju. Judino drvo pripada porodici mahunarki, plod mu je svetlosmeđa mahuna, viseća i spljoštena, koja sazreva u jesen. Nakon što opadne lišće, mahune ukrašavaju ovo drvom i to cele zime, jer ostaju na stablu sve do početka proleća.

Judino drvo dostiže visinu od oko 10 metara, međutim, može se orezivati, ako želite da bude niže. Može da se gaji i u saksiji, te je jedno od omiljenih među ljubiteljima bonsai tehnike.

Cvetovi judinog drveta osetljivi su na mraz, te ovaj podatak uzmite u obzir kada birate mesto za sadnju. Važno je znati i da judino drvo ne voli presađivanje, te valja odmah izabrati optimalno mesto za sadnju. Najviše mu odgovara osunčana pozicija, sa dosta svetlosti i toplote. Ne voli previše vlage, te je najbolje odabrati ocedito zemljište i izbegavati preterano zalivanje. Odlično podnosi duge, sušne periode.

Iako može da se razmnožava i putem semena i reznica, bolji izbor su reznice jer, ukoliko ga razmnožavamo putem semena, nećemo dobiti biljku identičnu biljci roditelja. Judino drvo ne zahteva orezivanje, osim ako je potrebno ukloniti stare grane ili one stradale od mraza.

T. Prolić