Dobra ishrana konja ključna je za održavanje njihovog zdravlja, dobrog raspoloženja i optimalne performanse. Dobar odgajivač, koji razume potrebe konja za hranljivim materijama i odabere adekvatna hraniva za obrok, treba da pokaže dosta umešnosti da se to i sprovede u delo. Takođe, reba da upozna i razume individualnost konja i time stvori odnos potpunog obostranog poverenja.Ishranu konja mora sprovoditi kvalifikovano i odgovorno lice. Uočavanje nastalih problema i brzo reagovanje da se oni otklone izuzetno su važni za svaki dobar program ishrane.
Evo nekoliko važnih faktora koje treba uzeti u obzir prilikom hranjenja konja:
Kvalitet sena i koncentrata: Seno bi trebalo da čini osnovu ishrane konja. Treba biti sveže, čisto i nezagađeno. Koncentrati (hrana za konje koja sadrži visok nivo energije, kao što su žitarice) treba da budu kvalitetni i uravnoteženi.
Hranjenje prema potrebama: Konji se razlikuju po svojim potrebama u ishrani, u zavisnosti od vrste, starosti, težine, nivoa aktivnosti i zdravstvenog stanja. Potrebno je prilagoditi ishranu svakom konju posebno.
Pristup vodi: Konji treba da imaju stalni pristup čistoj i svežoj vodi. Voda je važna za pravilno varenje hrane, hidrataciju i opšte zdravlje.
Redovni obroci: Konji su preživari i njihov sistem za varenje prilagođen je redovnom unosu hrane. Treba ih hraniti najmanje dva do tri puta dnevno, raspoređujući obroke tokom dana.
Vitamini i minerali: Njima su potrebni odgovarajući vitamini i minerali za održavanje zdravlja i ravnoteže. Dodaci ishrani mogu biti potrebni ako konj ne dobija dovoljno kroz osnovnu ishranu.
Postepene promene u ishrani: Promene u ishrani treba uvoditi postepeno, kako bi se konj navikao na nove namirnice i sprečilo poremećaje u varenju.
Pažnja prema posebnim potrebama: Neke konje može pratiti posebna prehrambena potreba, kao što su konji s alergijama, konji koji su skloni gojenju ili oni s određenim zdravstvenim stanjima. Važno je konzultovati veterinara ili nutricionistu za prilagođavanje ishrane u takvim slučajevima.
Ishranu konja mora sprovoditi kvalifikovano i odgovorno lice. Uočavanje nastalih problema i brzo
U vreme hranjenja konja treba raditi mirno i tiho. Hranjenje konja je najbolji momenat da se uoče povrede ili druge anomalije. Konjima je potrebna određena količina kabaste hrane. Kabasta hrana pomaže u održavanju zdravlja životinje, a ako se ova komponenta obroka ne obezbedi mogu se javiti simptomi kao što su: griža drveta, griža repova i grive, griža grana na drveću… Najbolji izvor je dobro negovan kvalitetan pašnjak. Seno treba da je čisto, zelene boje, prijatnog mirisa, bez prašine, plesni i drugih nekarakterističnih primesa. Koncentrovana i kabasta hrana se mora pravilno lagerovati. Prostorije gde se hrana drži treba da budu čiste, provetrene, suve i osigurane od ulaska životinja.
Konji se moraju hraniti svakog dana u isto vreme. Isti razmak između dva obroka je veoma važan. Ako se konji hrane tri puta dnevno obroke podesiti na svakih 6-7 časova. Seno i koncentrovana hrana se daju za svaki obrok. Takođe, važno je redovno konjima davati so, a kockice šećera koriste se u treningu.
I.Š.