Вуна се нежно пере и прањем ослобађа масноће и нечистоће. Пре прања вуна се истреса у посебним машинама. Прање се врши у посебним огромним машинама, левијатанима из 3 до 5 корита која су напуњена растворима за прање. Само прање се дели у потапање, прање и испирање. Потапање има за задатак да омекша нечистоће и масноће и да их претвори у сапонификовану масу. Након тога се врши прање. Испирање се врши у посебном кориту док се не добије чиста вода.
У случајевима издвајања ланолина пре прања, значи после операције потапања се из корита посебним испирањем из сапонификоване масе издваја тј. добија ланолин. У случају јаче запрљане вуне, укључујући и биљне остатке, одстрањивање нечистоћа се обавља на два додатна начина тзв. карбонизовање и механичко одвајање. Карбонизовање је метода хемијским путем, где се вуна потапа у благи раствор сумпорне киселине 4-5 0Бе, па се затим суши. При томе се хидролизују сва биљна влакна, поцрне, постају крта и могу се механичким истресањем уклонити из вуне. При овој обради вуна остаје неоштећена, али се ипак ова метода ређе примењује, јер влакна губе своју гипкост, способност ваљања и упредања. Стога се чишћење заосталих нечистоћа од биљака чешће врши на посебној машини гребенаљци механичким путем.
Фарбање:
Вуна се изванредно фарба. Фарбање се може извршити на три начина:
1. одмах након прања у пахуљицама,
2. након чешљaња или израде пређе-конца или
3. фарбање готовог производа, штофа тзв. комадно фарбање
Сушење:
Чешљање:
Чешљањем се влакна одвајају једно од другог. Гребенањем се уклањају кратка влакна, а остала иду у прераду, такође се врши и додатно чишћење.
Предење:
Предењем се влакна даље прерађују, а затим се од њих производе тканине.
Чување:
Након тога се вуна суши у посебним сушионицама. За сушење се користе различити системи, један је путем фенирања, где се топао ваздух теран вентилатором, проводи кроз сам материјал и кроз одовод одводи из сушионице.
Производи од вуне:
Вунени одевни предмети Вунени теписи, прекривачи постељине
Вуна као изолациони грађевински матерiјал
Ефикасан изолациони материјал, доступан и јефтин.
Смањује проток топлоте у згради.
Животни век око 50 година.
Топлотна спроводљивост овчје вуне на 10°С је 0,039W/mk, слично као и код осталих влакнастих изолација.
Изолација од овчје вуне се производи на начин да се вуна неколико пута испире како би се из ње уклонио ланолин (масноћа животињског поpекла са вуне оваца, а има заштитну улогу). Затим се меша с полиестером. Полиестер помаже да вуна задржи свој облик. Цели овај процес добијања изолације од овчје вуне троши минимално енергије, тачније око 14 % енергије која би се потрошила за производњу стаклене вуне.
Вуна у фармацији
Вуна се такође користи у фармацеутској индуртрији, заправо користи се ланолин.
Јелица Петровић, дипл.инж. сточарства