Вршна трулеж или БЕР (Blossom –end rot) је уобичајен физиолошки поремећај у поврћу као што су парадајз, паприка, тиква и лубеница. Манифестује се као тамна удубљена тачка на цветном крају плода и узрокована је недостатком калцијума у плоду који се развија.
Узроке вршне трулежи, према речима Марије Јањић, саветодавца за ратарство, у врањској ПССС, треба тражити у недостатку калицијума, односно недовољне количине калцијума (Cа) у ткиву плода. Калцијум утиче на стабилност ћелијских мембрана и даје структурну чврстоћу плодова и саме биљке.
– Варирање у влажности земљишта, било превише или премало воде, могу умањити, усвајање калцијума од стране биљке – каже Јањићева.
И превише азота, по њеним речима, може подстаћи брз вегетативни раст на рачун развоја плода, што доводи до недостатка калцијума у њему. Свако стање које оштећује коренов систем, као што је збијање земљишта или болест, може утицати на способност биљке да апсорбује калцијум.
Вршна трулеж плодова паприке, парадајза, тикве и лубенице може се предупредити редовним заливањем и одржавањем константне влажности земљишта и никако не дозволити да се земља осуши или преплави.
– Ако нема калцијума довољно у земљишту додати га путем фолијарног прскања или уношењем ђубрива. Производи попут калцијум нитрата могу бити ефикасни – истиче Јањићева.
Она поручује повртарима да избегавају прекомерно ђубрење азотом и да на самом почетку планирања производње обавезно обаве агрохемијску анализу земљишта и придржавају се препоручених формулација ђубрива и количина за ђубрење усева паприке. На овај начин произвођачи ће имати прилику да се увере да је pH земишта у оптималном опсегу (обично 6,2 до 6,8 за већину усева) како би усвајање хранљивих материја од стране биљака било несметано. Неопходно је користити и малч како би се сачувала влага у земљишту и регулисала температура. Треба избегавати и прекомерно орезивање парадајза које може пореметити равнотежу између вегетативног пораста и развоја плодова. Потребно је и редовно тестирање земљишта на основне параметре плодности како би се пратили нивои хранљивих материја и прилагодили праксу ђубрења у складу са тим.
– Органским материјалом побољшати структуру земљишта како би се побољшало задржавање воде и здравље корена – наглашава Јањићева и поручује да повртари на овај начин могу значајно смањити учесталост вршне трулежи и обезбедити здравији развој плодова.
Текст и фото: Гордана Настић