Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ Vreme setve i sadnje: Ricinus (Ricinus communis)

Vreme setve i sadnje: Ricinus (Ricinus communis)

1220
Фото: Pixabay

Ova višegodišnja biljka, poreklom iz Afrike, može da naraste više od 10 metara. U našim uslovima, uzgaja se kao jednogodišnja i dekorativna biljka, a visina koju može da dostigne za jednu sezonu je čak 2,5m. Veliki listovi s jeseni pocrvene, a i plodovi, koji najviše podsećaju na plod kestena, čine je pravim ukrasom vrta. Ima sitne, bele cvetove, grupisane u cvasti. U plodu se nalazi nekoliko semenki koje liče na sitan pasulj.

Nije zahtevan za uzgajanje. Odgovaraju mu sunčane pozicije. Da bi što više narastao tokom godine, treba mu obezbediti mnogo vlage, a isto tako i hranljivo zemljište. Može da se uzgaja i u saksiji. Razmnožava se semenom.

Semenke je neophodno posejati u martu, a pre setve potapaju se u mlaku vodu na 24 sata. Klijaju tokom nedelju dana, do jednog meseca. U maju, kada je biljka izrasla do 15cm, presađuje se u vrt, i tu ostaje do zime. Ispuštanjem mirisa iz korena rasteruje voluharice, poljske miševe i krtice.

Izuzetno su otrovni svi delovi biljke, a naročito semenke. Nekoliko semenki dovoljno je da usmrti čoveka i zato je veoma važno biti oprezan sa mestom sadnje. S druge strane, ova biljka je i lekovita. Ulje koje se cedi isključivo iz plodova koristi se u medicini.

R.D.J.