Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО Vreme je za zimski tretman pčelinjih zajednica – “vakcina” za varou

Vreme je za zimski tretman pčelinjih zajednica – “vakcina” za varou

224

Milinko Vučetić, iskusni pčelar iz Jošaničke Banje podelio je sa nama na koji na štiti pčele od varoe jer iako one miruju paraziti rade neumorno.

– Zimski tretman rastvorom oksalne kiseline u količini od 35 grama kiseline i 600 ml destilisane vode sa 600 grama šećera. Što bi onomad u Vrnjačkoj Banji rekao jedan od predavača, da ovaj tretman smatra za „vakcinu” u borbi sa varoom do sledećeg leta, tako i veliki broj kolega smatra da nema učinkovitijeg a jeftinijeg tretmana. Lično, nisam ga radio neko vreme i lani se gorko pokajao zbog toga – kaže Milinko i dodaje na koji način se ove godine štitio svoje pčele.

– Med koga je bilo u medištima izvrcan je do 20-og jula i odmah za tim u društva su ubačene po 3-4 celulozne trake sa glicerinom i oksalnom kiselinom. Trake su ubačene od dva proizvođača, jednog iz Bg-a, drugog iz Le. Zavisno od društva do društva kako se koje opredelilo, trake su ili bile izgrižene i gotovo 100% izbačene van ili su u nekoj meri bile i ispropolisane i kao takve stajale duže u košnicama. Početkom avgusta, medišta su poskidana i društva su prihranjena u nekoj manjoj meri, s obzirom da su imala od 2/3 do 3/4 količine hrane u plodištima potrebne za zimovanje. Da mi se ne bi ponovila lanjska godina sa invazijom varoe gde sam verovao jednom preparatu u formi letvica, ove godine sam odlučio da idem i sa još jednim lekom krajem avgusta – pojašnjava naš sagovornik koji ima 80 košnica.

– Na kontrolnim društvima bilo je opadanja varoe ali u podnošljivoj meri od nekoliko desetina jedinki. Znači, celulozne trake  su odradile svoje, zaustavile rast populacije varoe, koja je ostala na niskom broju koji nije opasan za pčelinje zajednice. Završna kontrola je bila polovinom oktobra, dimljenjem sa 4/5 kapi amitraza, gde je opet na kontrolnim društvima padalo po par desetina varoa. Ništa značajno, obzirom da je zaključak nauke da par desetina varoa do sledećeg avgusta ne može dostići brojnost populacije koja može ugroziti koloniju pčela i izazvati njen kolaps. Ali, da se ništa ne bi prepuštalo slučaju, otuda i moja rešenost da odradim zimski tretman, jer znam šta je varoe oboreno, ali i ne koliko je ostalo da sa pčelama uđe u zimu. Evo, fotografije koje govore o trenutnoj snazi društava. Društva su sva na broju, bez i jednog gubitka za sada, što se nadam da će tako i ostati. Znam da će mnogi odmah pomenuti mednu kapu i njeno probijanje, ali to i nije baš tako, jer su društva optimalno spremljena sa hranom (14-16 kg) ali i dovoljno jaka da izađu na satonoše i tako povežu ulice. Bilo kako bilo, pratiću situaciju i intervenisati ako za to bude potrebe. Pogače nikada nisam ubacivao pre Božića, neću ni ovoga puta -savetuje pčelar Milinko koji se pčelarenjem bavi 27 godina. Preporučuje da se tretman radi kada su dnevne temperature oko 5-6 stepeni, a dan oblačan i vlažan, idealno bi bilo da je maglovit.

D.A.