Војвођанске баште је некада красила једна лепа, декоративна и корисна биљка – мак. Данас је онa све мање заступљенa, мада су војвођански резанци с маком, као специјалитет региона, и у песми опевани. Због опијумских својстава, производња на већим површинама је ограничена, и мора се пријавити.
Мак се задржао једино у баштама и на мањим породичним газдинствима, која у позно пролеће красе црвени или ружичасти цветови мака, и гаји се најчешће само за сопствене потребе.
Тражи много живог рада
Производња није захтевна, али тражи много живог рада. Процењује се да се у Србији гаји на 1.000 хектара, а принос није већи од 1.500 килограма по хектару. У зависности од климатских услова, гаји се као озими и јари усев. Oзими се сеје у октобру, а јари када и јара жита.
У нашој земљи нема регистрованих сорти, прве три се очекују наредне године. Гаје се два типа – плави и бели (према боји семенки). У семену се налази 50 до 60 разних врста уља и масних киселина које се користе у исхрани. Из сувих чаура се добијају морфијум и други алкалоиди за потребе фармацеутске индустрије.
Штанглице с маком
Лако се припремају, не могу да не успеју, а радо их једу сви укућани. Потребна су три јајета, 200 грама шећера, једне кесице ванилин шећера, 150 милилитара јогурта, 100 мл уља, једна кесица прашка за пециво, 150 г брашна и 150 г мака. Прво се умуте јаја са шећером, па се додају јогурт и уље и мути се док се све не сједини. Прашак за пециво се умеша у брашно, сједини са течним делом, и на крају се додаје мак. Све се мути док се не добије глатка смеса. Она се улије у плех обложен папиром за печењем и пече на температури од 200 степени 35 до 40 минута.
Пред крај печења колача сједини се 150 г чоколаде и 50 г маслаца, отопи на пари и том смесом прелије се готов колач. Када се охлади, секу се штанглице.
Добро успева на незакоровљеном, структурном земљишту, које није изложено ветру, а не одговарају му ни слана и тешка тла. Мора се гајити у плодореду и на исто место долази тек после три-четири године. Добри предусеви су грахорица и рано поврће, а он је добар предусев само за стрнине јер, како кажу паори, загађује земљиште и после њега се не могу сејати окопавине.
Ситномрвичаста „постеља“ за сићушно семе
Мак добро реагује на стајњак и треба га унети пред дубоко орање, а уз њега и 40 до 60 килограма по хектару азота, 50 до 60 фосфора и 30-40 кг калијума. После орања парцелу ваља добро припремити, култивирати у више наврата да би се уништио коров и направила ситномрвичаста „постеља“ за семе које је изузетно ситно, те га пре сетве треба помешати с песком.
Октобар је време за сетву озимог мака, а када ће се то радити – зависи од времена. Ако се очекује блажа зима, боље је овај посао одложити за крај месеца. Сеје се широкоредо на међуредни размак 50 до 60 центиметара. После ницања га треба мотиком мало проредити, а у пролеће на сваких 15 до 20 центиметара оставити по једну биљку. Врло је осетљив на ниске температруре и измрзава већ на -6 Целзијусових степени.
Бакина штрудла на детињство мирише
Када се спомене мак, прва асоцијација је штрудла с маком. И то не било каква, са готовим корама, већ она права, бакина, због чијег су мириса деца трчкарала око стола док се она хладила у плеху. Њу није тешко направити, само треба воља и – мирис младости је позван у дом.
За тесто је потребно: три јајета, пола литра млека, једна кашика масти, коју савремене домаћице замене путером, 20 грама свежег квасца и један килограм брашна. Фил се припрема од 200 г мака, пола литра млека и шећера по укусу, не мање од пет кашика.
Прво се у мало топлог млека размути квасац. Док он „кисне“, беланца се умуте са шећером, додају жуманца претходно умућена са масти (путером). У смесу се улије подигнут квасац, полако додаје брашно и меси док се не добије глатко тесто које се не лепи за руке. Умешено се намаже уљем и остави да надође. Док се тесто диже, скувају се млеко, мак и шећер и оставе да се охладе.
Нарасло тесто се подели у четири лоптице и свака растањи на кору дебљине пола центиметра, филује маком и урола у штрудлу. Оне се сложе у плех, премажу уљем и избоду виљушком, да током печења не би пукле. Пече се на умереној температури око 40 минута. Готове се поспу шећером у праху.
С. Мујановић
Добро јутро број 558 – Октобар 2018.