Насловна РАЗНО Vreline štete kukuruzu

Vreline štete kukuruzu

308

U Pčinjskom okrugu usevi merkantilnog kukuruza i šećerca nalaze se u zavisnosti od rokova setve u različitim fazama razvoja i to od početka pojave metlice do rane mlečne zrelosti (BBCH 51 – 73). Međutim, ovako visoke dnevne temperature koje smo imali poslednjih dana negativno će se odraziti na prinose kukuruza.

-Kukuruz je toploljubiva biljna vrsta. Međutim, visoke dnevne i noćne  temperature koje imamo nimalo ne odgovaraju njegovim usevima koji se u najvećoj meri nalazi u fazi metličenja, zato što zaustavljaju normalne fiziološke procese – ističe Nada Lazović Đoković savetodavac za ratarstvo u vranjskoj PSSS.

Ekstremno visoke temperature su, po njenim rečima, pogubne u ovim fazama razvoja za generativne organe kukuruza svilu i metlicu. Receptivnost svile je znatno skaraćena, a polen je još u težoj situaciji i ukoliko polenovo zrno izleti iz antere veoma brzo gubi životnu aktivnost. Kukuruz u ovakvim esktremnim uslovima pokušava da se zaštiti i kako bi što manje trošio vodu uvrće listove svojim ćelijama zatvaračicama smanjujući fotosintetičku površinu i na taj način sprečava preterano zagrevanje i odavanje vode preko listova.

-Nema fotosinteze, nema organske materije, a to ukazuje i da nema formiranja prinosa na temperaturi iznad 35 Celzijusovih stepeni. Kako će se to odraziti na konačan prinos zavisiće od dužine trajanja ovih ekstremnih temperatura i količine padavina – tvrdi Lazović Đoković.

Dodaje da su ovo stresne situacije za normalan rast i razvoj kukuruza i one se lako mogu prepoznati jer biljke u jutarnjim satima izgledaju solidno, a u popodnevnim listovi su uvrnuti. Visoke temperature koje su ove godine počele polovinom juna meseca nastavljaju se i tokom cvetanja i oplodnje što će uticati na visinu prinosa, najviše kod srednje kasnih i kasnih hibrida.

-Ove godine setva kukuruza se odvijala dosta rano, početkoma aprila meseca, pa smo imali neujednačeno nicanje. Takođe u tim početnim fazama razvoja nije bilo dovoljno vlage da kukuruz formira jak i dubok koren i ako smo imali dovoljno padavina tokom maja meseca, što će svakako uticati na prinos kukuruza – podvlači naša sagovornica.

Poručuje da će ova godina biti primer poljoprivrednim proizvođačima u Pčinjskom okrugu da moraju da imaju dovoljno distributivne vlage u oraničnom sloju tokom setve i da seju srednje rane hibride iz FAO grupe zrenja 300, 350, 400 i 450, koje će brže ući u generativnu fazu i tako izbeći ekstremno visoke temperature.

Potrebe kukuruza za padavinama u junu mesecu su oko 90 mm, a palo je u proseku od 75 do 100 mm u celom Pčinjskom okrugu, što daje nadu da ovako visoke temperature neće desetkovati ovogodišnji rod.

-Videćemo kakve će temperature biti u narednom periodu. Najavljene su visoke dnevne temperature do sredine meseca, a potrebe za padavinama u julu mesecu su oko 130 mm – ističe na kraju savetodavac vranjske PSSS.

Tekst i foto: Gordana Nastić