Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Voće se štiti i kad nema roda

Voće se štiti i kad nema roda

466

Voćne sorte kojima se bliži berba prskaju se preparatima kraće karence, dok se kod kasnih mogu koristiti i preparati sistemičnog delovanja. Međutim, voćke su višegodišnje biljke, koje valja štititi i kada nema roda. Valja misliti i na sledeću vegetaciju i sačuvati zdrav list, koji će omogućiti diferenciranje rodnih pupoljaka za narednu godinu.

Piše: Svetlana Mujanović

Uz mraz, voćare, a i ostale poljoprivredne proizvođače, ove godine je zadesila još jedna nevolja: ukinuti su mnogi pouzdani i poznati preparati i aktivne materije. Zato moraju da se upoznaju s novim, možda ne manje efikasnim, ali svakako dozvoljenim sredstvima za zaštitu od voćnih bolesti i insekata.

Jabuka, kruška i dunja prskaju se svakih 10 do 15 dana

Tokom ovog meseca, u zasadima jabučastog voća završava se period takozvanih primarnih infekcija koje ostvaruje fitopatogena gljiva Venturia inaequalis, prouzrokovač čađave krastavosti jabuke. U prethodnom periodu efikasnu zaštitu pružali su preparati sistemičnog delovanja, koji sada nisu neophodni. Ali, zaštita se mora nastaviti kontaktnim fungicidima preventivnog delovanja. Teško je preporučiti konkretne preparate, jer je snabdevenost poljoprivrednih apoteka raznolika. Dovoljno je apotekarima naglasiti za koje biljke treba „lek“, i oni će odabrati najbolji.

Iako je na mnogim voćkama ostalo malo plodova, tretmani se ne smeju izostaviti. Listove treba zaštititi od vaši, minera, crvenog pauka, a plodove koji su izbegli aprilsku vejavicu, od smotavaca. Prskanja se ponavljaju svakih 10 do 15 dana, kombinuju se preparati preporučeni za suzbijanje bolesti i štetočina jabuke, a količine, odnosno koncentracije, navedene na originalnom pakovanju, ne treba da se smanjuju.

Kruška se takođe štiti od prouzrokovača čađave krastavosti istim fungicidima preporučenim za zaštitu jabuke od ove bolesti, koji istovremeno sprečavaju razvoj gljive prouzrokovača pegavosti. Njima se dodaju insekticidi, efikasni u zaštiti od kruškine buve (Psylla piri). Da bi se ovaj insekt uspešno uništio, potrebno je poznavati ciklus njegovog razvoja, pratiti let imaga (odrasle buve), prisutnost i starost jaja i piljenje larvi. Većina insekticida, preporučenih za suzbijanje kruškine buve, ne meša se s fungicidima na bazi kaptana, koji se najčešće upotrebljavaju za zaštitu od čađave krastavosti, o čemu treba voditi računa.

Dunja se takođe štiti preventivnim fungicidima i insekticidima koji se upotrebljavaju za zaštitu jabuke od istih bolesti i štetočina.

Koštičave voćke tretirati uz poštovanje karence

Pred početak zrenja, kada plodovi požute i počnu da menjaju boju, višnju bi valjalo zaštititi od trešnjine muve, čije larve žive u plodu i crvljaju ga, čime znatno umanjuju kvalitet i tržišnu vrednost. Mogu se koristiti insekticidi iz grupe piretroida, u skladu s preporukama proizvođača, poštujući karencu – vreme koje mora da prođe od prskanja do berbe da bi se preparat razgradio na neotrovne sastojke.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us