Na teritoriji Topličkog okruga zasadi koštičavog voća se još uvek nalaze u fazi mirovanja vegetacije (BBCH 00). Zimska rezidba se obavlja tokom mirovanja vegetacije i u Topličkom regionu je u toku. Rezidbom voća održava se rodnost i kvalitet plodova i smanjuje infektivni potencijal patogena u predstojećoj vegetaciji. Prilikom rezidbe potrebno je odstraniti i van zasada uništiti sve obolele biljne delove suve grane spaliti, i odstraniti mumificirane plodove.
Pri samoj rezidbi potrebno je vršiti dezinfekciju alata alkoholom, varikinom ili nekim preparatom na bazi hlora. Ukoliko se rezidbom uklanja veća grana, potrebno je površinu reza premazati kalemarskim voskom i u koliko je moguće skupiti opalo lišće ili ga tretirati sa 5% rastvorom uree, kako bi se ubrzao proces razgradnje. Rezidbu obaviti po suvom vremenu i u najtoplijem delu dana u cilju sprečavanja daljeg širenja patogena.
Takođe, potrebno je redovno pratiti prisustvo aktivnih rupa od poljskog miša (Apodemus sylvaticus) i poljske voluharice (Microtus arvalis). Ukoliko brojnost glodara premašuje ove vrednosti, preporučuje se upotreba gotovih mamaka. Prilikom primene rodenticida, važno je zatrpati rupe kako bi se sprečilo slučajno trovanje divljači.
Izvor: PSSS Kuršumlija