Pravilno vezivanje za žicu i orezivanje jedne su od najvažnijih agrotehničkih mera koje su u proizvodnji malina obavezne svakog proleća. Od načina obavljanja ovog posla najviše zavisi i kvalitet i rod malina u ovogodišnjoj berbi.
Evo, ukratko, šta i kako treba da urade malinari.
Izboru novih izdanaka maline koji donose rod tekuće godine mora se posvetiti najveća pažnja. Za posao izbora, podizanja i vezivanja rodnih izdanaka potrebna su dva radnika, i to sa što većim iskustvom. Iz jednog sadnog mesta obično se razvije više izdanaka nego što je potrebno da se veže. Za dobar rod biramo i vezujemo najčešće jedan, dva ili, vrlo retko, tri letorasta iz jednog sadnog mesta.
Zakidanje mladih izdanaka
U toku vegetacije, i kod maline i kod kupine se obavlja početno zakidanje mladih izdanaka. Bitno je da prilikom zakidanja ostavljamo one izdanke koji izrastaju početkom maja, i to najviše pet-šest, da bismo imali potreban izbor za narednu godinu. Kad izdanak dostigne visinu od 2,5 metara, treba ga prekratiti – da bi se pospešilo izbijanje bočnih grana.
Zdravi, krupni i jasno vidljivi pupoljci
Broj izdanaka koji će biti vezani i obezbediti nam maksimalan rod u tekućoj godini kreće se od pet do osam po jednom dužnom metru, zavisno od sorte, njihove razvijenosti, gustine pupoljaka… Radnik koji izdvaja i podiže izdanke, za vezivanje bira zdrave, srednje razvijene, sa najkraćim rastojanjem (internodijama) između pupoljaka.
Pupoljci treba da su zdravi, krupni, jasno vidljivi i da počinju sa najnižeg dela izdanaka, sa što manje visine. Izdanci treba da su ujednačene smeđežute boje po celoj dužini, bez znakova prisustva bolesti (mrke i svetle fleke). Prilikom vezivanja važno je da iz svakog sadnog mesta imamo po neki izdanak koji vezujemo, ako ne za gornju ono bar za donju žicu, da bi zasad uvek imao zadovoljavajuću gustinu.
Predebele i predugačke izdanke bez pupoljaka u donjoj zoni i sa dosta bočnih grana treba izbegavati. Ako je prosek visine izdanaka znatno iznad gornje žice, moramo je podići. Tako ćemo imati bolje iskorišćenje rodnog potencijala.
Prilikom vezivanja PVC vezivom potrebno je obratiti pažnju da to bude dovoljno čvrsto tako da se prekraćeni izdanci ne izvlače, da ne padaju van reda i da rastojanje među njima bude približno jednako.
Prekraćivanje izdanaka i bočnih grančica
Rezidba maline podrazumeva uklanjanje prošlogodišnjih izdanaka koji su već doneli rod, viška nevezanih izdanaka koji tek treba da donesu rod i njihovo prekraćivanje iznad žice.
Prošlogodišnji rodni izdanci i višak ovogodišnjih koji nisu vezani uklanjaju se do osnove, i zajedno iznose iz zasada. Valja se potruditi da iz zemlje ne vire patrljci nepravilno zasečenih letorasta. Bočne grančice na vezanim izdancima, ako ih ima, skraćuju se na jedan pupoljak (5 cm) od vezanog (osnovnog) letorasta.
Prekraćivanje vezanih izdanaka treba uraditi tako da ostanu dva pupoljka iznad gornje žice. Na ovaj način se pravilno opterećuju rodne grančice i izbegava se naginjanje i prevrtanje špalira maline. Izdanci koji nisu dostigli gornju žicu skraćuju se takođe na dva pupoljka – iznad donje žice.
Pravilna rezidba kupine
Nakon podizanja zasada kupine, bez obzira da li je to rađeno u jesen ili u proleće, obavlja se samo prolećna rezidba. Sadnice treba skratiti na tri razvijena pupoljka, što uglavnom odgovara dužini od 20 do 30 centimetara iznad površine tla. Tokom prve godine puštamo da se slobodno razvijaju svi izdanci koji su krenuli iz pupoljaka.
Kupinama u rodu potrebna je rezidba u samoj vegetaciji i pred njen kraj. Svi izdanci koji su dali rod u tekućoj godini režu se do zemlje. Zatim se uklanjaju svi oštećeni, polomljeni i slabiji izdanci koji su izrasli tokom vegetacijske godine. Posle rezidbe iznose se iz kupinjaka i spaljuju. Proređuju se ovogodišnji izdanci, odstranjuju suvišni, a ostali ostavljaju da sazru. Time se obezbeđuje bolja osvetljenost izdanaka, više hrane i vlage, da bi što bolje obrasli rodnim pupoljcima i sazreli idućeg proleća, te na taj način obezbedili dobar rod. Izdanke koji ostaju nakon proređivanja treba skratiti oko 15 centimetara od vrha da bi se sprečilo smrzavanje tokom zime. Na proleće je opet potrebno odstraniti oštećene i slabe izdanke. Za rod se ostavljaju tri-četiri zdrava i snažna izdanka, koji se prekraćuju na 20 cm iznad poslednje žice, odnosno najviše 2 do 2,2 metra visine. Bočne grančice se skraćuju na 20 do 25 cm dužine, odnosno na tri pupoljka. Tako orezani izdanci vezuju se zrakasto za žice.
S. Mujanović
Dobro jutro broj 563 – Mart 2019.