Intenzitet i trajanje suše, kao i obilnih padavina u kratkom periodu, posledice su klimatskih promena, i neće se smanjiti, a u budućnosti možemo da očekujemo probijanje novih rekorda, rekao je klimatolog Vladimir Đurđević.
– Ovo možda nije istorijski najteža suša, ali jeste sigurno jedna od najtežih koje su zadesile Evropu. Intenzitet i trajanje su povezani sa klimatskim promenama, i nećemo morati da čekamo mnogo, posledice će biti vidljive sve češće i biće intenzivnije – rekao je Đurđević.
On je objasnio da se posledice suša najbolje vide kroz određenu vrstu karakterisanja, odnosno praćenje na više načina.
– Kada je nedostatak padavina onda je to meteorološka suša. Imamo i poljoprivrednu kada u zemlji nema dovoljno vode, zatim i hidrološku kada je smenjena količina vode u rečnim koritima, i jednu vrlo specifičnu, a to je socio-ekonomska suša, odnosno kada nedostatak vode počne da se odražava na društvo, privredu i ekonomiju – ističe klimatolog.
Đurđević je naveo i da je suša kod nas, kako kaže, podcenjena, ali da je razlog za to što ona ne nastaje u trenutku, već je to proces koji je u početku nevidljiv, za razliku od, kako je uporedio, poplava koje se vide u trenutku kada nastanu, i nanose momentalnu štetu.
– Suše su kompleksne, dugo traju i polako se razvijaju, početak se ne vidi, ali postaje sve jasnije i jasnije tokom narednih meseci. Suše su kod nas podcenjene, veća šteta su suše iz 2012. nego recimo one od poplava, ali ne tako očigledne. Takođe, oporavak je jako dug, potrebno je nekoliko meseci, ne rešava se sa jednom ili par padavina – kazao je Đurđević.
On je upozorio da je za oporavak od ovih suša potrebno nekoliko meseci suficita padavina, da je neophodno da one budu iznad proseka bar, kao je kazao, tri, četiri meseca, a takođe i na proleće, da narednog leta ne bi došli u ovakvu situaciju.
Đurđević je napomenuo da ni intenzivne i obilne padavine koje nisu raspoređene, nanose takođe jako puno štete poljoprivredi, kako zbog plavljenja, tako i zbog erozija površinskog tla koje na taj način nastaju.
– Ako se klimatske promene nastave ovim tempom, i ovakve padavine će biti intenzivnije, a to zahteva i izmenu infrastrukture, sistema za odvodnjavanje na primer – ističe Đurđević.
On je kazao da u budućosti zbog procesa klimatskih promena možemo da očekujemo samo pogoršanje situacije, i da je planeta sada toplija za jedan stepen.
Ipak, ukoliko bi, ističe, potpuno prestali da koristimo fosilna goriva i prešli na obnovljive izvore energije, moglo bi da se održi predviđeno povišenje temperature planete za do dva stepena.
– U slučaju najboljeg scenarija, ako prestanemo da koristimo fosilna goriva biće toplije za dva stepena. Ukoliko ne, možemo očektivati dupliranje problema – rekao je on.
– Mi i dalje možemo da sprečimo neke stvari, tako da u narednih 10 godina promenimo izvore energije i pređemo na proces OIE, ni tako naravno nije garantovano da ćemo ostati na dva stepena povećanja temperature. Takođe i prilagođavanje na to povećanje će takođe biti problematično, to su novi klimatski uslovi – objasnio je Đurđević.
Komentarišući smenu dva meteorologa u Mađarskoj zbog izdavanja pogrešne vremenske prognoze, Đurđević kaže da misli da je to politička demonstracija moći, ali da je moguće da su dodatno oprezniji, jer je u Mađarskoj u toku jedne manifestacije, zbog nevremena na koje organizatori nisu bili upozoreni, stradalo nekoliko ljudi.
Dodaje i da meteorološke procene ne mogu da budu u uvek potpunosti tačne i da uvek postoji određeni rizik.
Izvor: Tanjug
Foto: Pixabay