Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Važnost optimalnog vremena za berbu jagode

Važnost optimalnog vremena za berbu jagode

823

U toku je berba jagoda, prelepih ukusnih i nežnih plodova. Oni imaju osobenost izražene transpiracije i nemogućnost dozrevanja nakon berbe. Poznato je da ne sazrevaju odjednom već neravnomerno, kao i da ne mogu dugo da traju. Razlog tome je veliki respiracioni koeficijenat, koji se tokom berbe još i dodatno povećava.

Imajući u vidu da berba plodova jagode predstavlja krunu čitave proizvodnje, tj. da od njene uspešnosti zavise rezultati gajenja, svi proizvođači vode računa da je obave na što kvalitetniji mogući način, baš iz razloga što je to jedna osetljiva a vrlo važna faza tokom sezone. Ove godine se dešava da željenu proizvodnju ometaju vremenske prilike. Zavisno od lokaliteta do lokaliteta imali smo pojave kasnih prolećnih mrazeva, kao i kišovito, nestabilno vreme kada ona pristiže ili se neke sorte već beru. Naravno, ukoliko su jagodnjak zahvatile nepovoljne vremenske prilike posledice su u srazmeri pored jačine tog uticaja i sa tehnologijom, načinom gajenja i blagovremeno obavljenom zaštitom. Iz tih razloga proizvođači gde je to potrebno dodatno vode računa pri berbi, probiru i klasifikaciji plodova. Najbolje je tokom berbe istovremeno neodgovarajuće plodove određenoj nameni brati u odvojenu ambalažu, čime se utiče i na očuvanje zaštite zasada, zato što se njihovim iznošenjem van njega smanjuje potencijal zaraze.

Jagode inače treba brati u vreme pune ili neposredno ispred pune zrelosti. Određivanje optimalnog vremena za berbu zavisi od zastupljene sorte, namene, kao i od transporta. Pun efekat berbe zavisi i od njene pravovremene organizacije, planiranja svih pojedinosti, od rezervisanja berača do nabavke ambalaže za berbu.

Pored svega toga i higijenskim merama treba posvetiti veliku pažnju. Beračima treba na vreme obezbediti sve što je potrebno vezano za održavanje lične higijene. Ambalaža treba da bude adekvatna nameni i čista.

Ne bi trebalo praviti propuste oko određivanja pravilnog momenta berbe prema nameni upotrebe plodova, načinu i dužini transporta, čuvanju plodova, kao i prema osobinama zastupljene sorte. Direktne posledice na kvalitet plodova pri plasmanu i samim tim ekonomičnost će ostaviti ukoliko se berba odvijala u neodgovarajućim uslovima (vlažni plodovi, berba uz veoma visoke temperature, bespotrebno zadržavanje ubranih plodova po zasadu i dr.).

Zato je važno da se pri berbi plodova jagode, posebno onih za tržište koliko je god to moguće gleda da vremenski uslovi odgovaraju, da je ambalaža odgovarajuća, prevozno sredstvo, kao i da se koristi pripremljeno privremeno skladište pre transporta do konačnog plasmana, skladišta ili hladnjače.

Ljiljana Gvozdić dipl.inž  PSSS Beograd