Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО ULEPŠAJTE VRTOVE: Ideje za dvorište iz mašte

ULEPŠAJTE VRTOVE: Ideje za dvorište iz mašte

1552
Фото: Pixabay

Kada vidite čudesne vrtove  koje su kreirale ekipe hortikulturnih stručnjaka, ponekad i zaboravite kako divna mogu biti i mala dvorišta koja sami improvizovano uredite. Velike, moderne saksije su sigurno atraktivne i izgledaju savremeno, ali vaš prostor možete divno ukrasiti i ako iskoristite polovne stvari koje ste rešili da bacite. Zato, zavirite u podrume, tavane ili šupe i pokušajte da pronađete predmet koji ćete pretvoriti u neobičnu saksiju. Ne biste verovali šta se može napraviti od starih  stvari, malo boje i raznobojnog cveća.

 Evo nekoliko predloga kako da svoj kutak učinite lepšim  i zanimljivijim.

STOLICA KAO ŽARDINJERA: Svi, pre ili kasnije, imamo stolice kojih jedva čekamo da se rešimo. Ako imate stolicu tradicionalnog oblika, sa dekorativnim nogama i naslonom, skinite sedeću površinu umesto koje ćete staviti veću saksiju. I saksiju i stolicu ofarbajte u istu boju, npr. Jarkoplavu, koja je vesela i podseća na leto. U ovom slučaju možete koristiti biljku sa bogatim i gustim cvećem.

STARA CIPELA KAO SAKSIJA: Stara cipela ili čizma koju ćete napuniti zemljom savršena je saksija za biljke s manjim cvetovima. Na primer, možete koristiti klompu “kroksicu”, koja je idealna za ovo, jer omogućava dobru drenažu. Cipela sa cvećem izgleda skoro bajkovito.

Foto: Pinterest

KANTE ZA ZAČINSKO BILJE: Stare kante u koje možete posaditi bilje nisu tako nova ideja, ali ako su te kante metalne, izgledaće mnogo lepše, naročito ako u njih posadite začinsko bilje.

NOVA ULOGA STAROG NAMEŠTAJA: Kada komad nameštaja „preraste“ svoju prvobitnu funkciju i kada ga zamenite novim, imajte na umu da mu i dalje možete udahnuti novi život. Iznesite ga u dvorište i napravite od njega dom za ljubičice, zumbule i ostalo ukrasno bilje. Jednostavniji način jeste da u, na primer, staru komodu samo postavite saksije, a način koji zahteva malo više rada podrazumeva pravljenje sistema drenaže, postavljanje obloga, punjenje komode zemljom i sadnju.

PUNA OSTAVA „SAKSIJA“: Malo se osvrnite po svojoj kuhinji i ostavi i dobićete bar nekoliko ideja za zanimljive saksije. Tu su tepsije i posude za hleb, koje treba probušiti na dnu. Zatim, konzerve i razne limene posudice, poput onih za keks i začine. Ako imate staru cediljku, iskoristite je, ona je kao stvorena za ovu ideju. Zanimljivo će izgledati i čajnici i velike šolje napunjene cvećem i kaktusima.

NE BACAJTE STARE SAKSIJE: Imate nekoliko polomljenih saksija za cveće i spremate se da ih bacite? Prateći samo nekoliko jednostavnih koraka iz uputstva, ostatke polomljenih saksija možete pretvoriti u ličnu kreaciju, koja će vašem dvorištu ili bašti podariti još unikatniji i lepši izgled…

Saksije neobičnog izgleda mogu se napraviti od ostataka starih koje su slučajno napukle, ili koristeći unapred iscrtane linije koje ćete produbiti i zaseći. Da biste sami isekli ovakvu saksiju, prvo je potopite u vodu, a zatim pažljivo već ucrtane linije podebljajte laganim pokretima bušilice po površini. (Obavezno se postarajte da prilikom ovog koraka nosite zaštitne naočare i masku za disanje ukoliko je imate). Ova mesta će kada se saksija osuši biti znatno oslabljena, pa ćete laganim udarcima čekića uspeti da dođete do željenog oblika. Na kraju, napunite oblikovanu saksiju zemljom za cveće i biljke aranžirajte po vašem ukusu.

STARUDIJA KAO OSVEŽENJE: Ukoliko želite da osvežite svoje dvorište novim saksijama, umesto da ih  kupujete iskoristite staru burad, gume, sanduke. Još jedan jeftin ali savremeni način da ulepšate svoje dvorište jeste da obojite saksije smelim bojama. Ako koristite one od terakote, potopite ih u vodu na sat vremena pre premazivanja bojom.

ŠLJUNAK JE DOBRA MASKA: Šljunak je lak za održavanje, izdržljiv i relativno jeftin. Koristite šljunak na mestima gde biljke ne napreduju, gde imate problem sa isušivanjem tla ili u oblasti kojoj je potreban arhitektonski, moderan izgled.

IDEJAMA NIKAD KRAJA: Stari bubanj za veš-mašinu, iznošeni ceger, dotrajale fioke, pa čak i gitara – ideja ima bezbroj. Valoviti čelik, stari predmeti i stari bakar mogu se vešto reciklirati u jedinstvenu karakteristiku vašeg dvorišta. Jedan od najlakših načina za početak je dodavanje neočekivanih materijala vašoj ogradi ili zidu u bašti. Sve što treba da uradite jeste da izaberete najlepše cveće i malo se zaprljate zemljom praveći svoj dvorišni ukras, na koji ćete biti ponosni.

Foto: Pinterest

 U kući bez saksije, zelenilo bez zemlje

 Ili – kako funkcioniše hidroponski metod gajenja biljaka u vodi

Ako volite biljke, verovatno nećete štedeti trud, vreme, novac i prostor za njih. Međutim, postoji još lakši način da lepim zelenilom ukrasite svoj dom, i to sa mnogo manje posla nego što ste navikli. Radi se o takozvanom hidroponskom načinu gajenja biljaka, odnosno gajenju biljaka u vodi.

Kako funkcioniše hidroponski metod? Da bi rasle, biljkama je  potrebna voda, kiseonik, hranljive materije, a nekima i oslonac da  bi rasle uspravno. Neke elemente biljke imaju u zemlji, ali ona se može zameniti vodom bogatom hranljivim materijama i vazom sa uskim grlom, koje podržava stabljike.

Zašto je to dobra metoda? Ona potpuno eliminiše vodeće uzroke uginuća biljaka a to su premalo i previše zalivanja. Bez tla mnogo je manje verovatno da će se biljke suočiti sa bolestima ili štetočinama. Osim toga, svakodnevno održavanje je svedeno na menjanje vode jednom mesečno.

Hidroponsko gajenje biljaka u tri koraka:

1. Izaberite biljke za koje znate da će pustiti korenje u vodi (pogledajte popis najboljih opcija u nastavku), i odsecite deo ispod listova gde je aktivan hormon za puštanje korena.

2. Dok je rez još uvek svež, stavite biljku u staklenu posudu sa vodom. Odaberite posudu sa užim grlom koje će podržati stabljiku biljke. S obzirom na to da na ovaj način biljke sve hranljive materije dobijaju iz vode, vrsta vode je ključna. Koristite izvorsku, možete i flaširanu umesto vode iz slavine, koja je često lišena nutrijenata zbog filtracije i hlorisanja.

3. Pratite biljku i tražite znakove puštanja korena, koje se obično događa nakon dve nedelje. Kada se nivo vode smanji, dospite još.

Evo i koje biljke dobro uspevaju u vodi: menta, origano, bosiljak, ruzmarin, lavanda, zatim engleski bršljan, filadendron, ukrasna kopriva, lirasti fikus, begonija, zeleni ljiljan, japansko drvo novca, spatifilum.

Dobro jutro broj 563 – Mart 2019.