Насловна РАЗНО Učinite dobro delo za planetu – odaberite jelku sa busenom!

Učinite dobro delo za planetu – odaberite jelku sa busenom!

573

Stižu nam novogodišnji i božićni praznici, koje ne možemo da zamislimo bez kićenja jelke. Raznobojni ukrasi, svetlucave lampice, ukrašavaju naše domove više od mesec dana, mada ima i onih nestrpljivih koji su svoju jelku ukrasili več početkom meseca. Dok uživate u ovoj zabavi za celu porodicu, možete učiniti i nešto za našu planetu – izaberite jelke sa busenom umesto onih posečenih. Razlog je jednostavan – na ovaj način sprečavamo seču mladih stabala četinara i doprinosimo kvalitetu životne sredine. U nastavku vam otkrivamo kako da na najbolji mogući način brinete o svojoj jelci i šta da radite sa njom kada praznici prođu.

Da li ste znali da ćemo, ukoliko 100 hiljada ljudi kupi jednu jelku sa busenom i posle je zasadi, dobiti šumu površine oko 50 hektara? Zato neka vaš izbor padne upravo na jelku sa busenom – cene se kreću od 1.500 dinara za jelku visine od jedan metar, dok za jelke koje su više od dva metra treba izdvojiti oko 3.000 dinara.  

Kako održavati jelku sa busenom u svom domu?

Važno je obratiti pažnju na nekoliko stvari kako bi vaša jelka sa busenom i posle praznika bila u dobrom stanju. Prvo i osnovno – svoju jelku pomerite od grejnog tela, u suprotnom će iglice četinara biti svuda. U pitanju je živa biljka kojoj je potrebno zalivanje i orošavanje zbog suvog vazduha. Najbolje je da to činite dva puta nedeljno – ali budite umereni: vaša jelka je trenutno u zimskom snu, a prekomernom količinom vode ćete joj pokrenuti sokove, a to ne želite; cilj je samo da je održite u životu. Zalivajte je vodom odstajalom tokom noći, koja je sobne temperature. Ovo pravilo važi i za sve sobne biljke.

Prilikom ukrašavanja jelke povedite računa o njenom vrhu, kako se ne bi polomio ili oštetio. To uspešno možete uraditi postavljanjem nekog štapića ili olovke uz vrh, pa tek na njih stavite ukras. Većina jelku ne može da zamisli bez lampica, u ovom slučaju najbolje je koristiti LED svetla jer se ona ne greju.

Tokom zime grejna tela stvaraju suv vazduh koji nikako ne odgovara jelkama sa busenom – u toplim sobama je držite najduže 2-3 nedelje, što taman pokriva period praznika. Nakon toga, iznesite je u hodnik ili neku drugu prostoriju koja se ne greje i tu držite nekoliko dana. Ovo za nju predstavlja period prilagođavanja. Sada imate dve opcije: svoju jelku možete zasaditi i tako obogatiti svoje dvorište ili, ukoliko nemate uslova, možete kontaktirati JKP Zelenilo koje će je zasaditi. Učinili ste jedno dobro praznično delo!

Sadnja jelke sa busenom

Ukoliko u svom dvorištu imate mesta da posadite jelku, to možete učiniti na jednostavan način. Prvo je važno zapamtiti da sadnja dolazi u obzir samo kada zemlja nije zamrznuta, odnosno, kada spoljna temperatura premašuje 0 stepeni C. Obratite pažnju na to da joj odaberete odgovarajuće mesto u svom dvorištu – imajte na umu da će ona u narednim godinama izrasti u veliko drvo te je posadite na dovoljnoj udaljenosti od objekata. Ukoliko nas ove godine bude očekivala oštrija zima sa temperaturama ispod 0 stepeni C i snežnim pokrivačem, te vremenski uslovi ne budu dozvolili njenu sadnju u dvorištu, dok ne otopli i zemlja ne odmrzne, možete je zasaditi u saksiju koja je 15-ak centimetara dublja i šira od busena i držati je na terasi.

Na mestu sadnje je potrebno iskopati jamu kružnog oblika, a veličina jame zavisiće od same veličine busena. Svakako primenite pravilo da jama bude za oko 30 centimetara veća u prečniku od busena jelke. Prilikom kopanja obratite pažnju na to da prvi, rastresitiji sloj zemlje odložite na jednu stranu, a zemlju iz dubljih slojeva na drugu. Zašto? Zemlja sa površinskog sloja se posipa preko busena, s njom se dodaje i humusno đubrivo, ili još bolje, pregoreli stajnjak. Zemlja iz dubljih slojeva se posipa preko toga. Lopatom nasipajte zemlju sloj po sloj, a između nasipanja zemlju treba blago nagaziti nogom, kako bi se izbacio zaostali vazduh.

Kada postavite jelku u sadnu jamu koju ste iskopali, pazite da vrh busena bude u nivou tla ili malo ispod nivoa – do 5 centimetara. Sadnicu obilno zaliti, ali slabijim mlazom, kako ne bi došlo do spiranja zemlje i ogoljavanja busena jelke. Ukoliko je napolju toplo vreme bez padavina, zalivanje možete ponoviti posle par dana. Isecite oštrim makazama polomljene i oštećene grane. Brzo i lako dobili ste ukras u bašti!

Uštedite, sami napravite eko ukrase za jelku!

Kvalitetu životne sredine možete doprineti na još jedan način, a pritom uštedeti – sami napravite ukrase od upotrebljene ambalaže koju ste spremili da bacite.

Imate prazne limenke? Možete iskoristiti njihove otvarače – nanižite ih na deblji konac ili ukrasnu traku, a možete ih zalepiti u oblik kugle. Pustite mašti na volju – obojite ih u željenu boju ili zalepite na njih ukrasne kamenčiće.

I ostatak limenke možete da upotrebite. Operite je pod mlazom vode i istrljajte deterdžentom, a kada bude čista, obrišite je suvom krpom. Iscrtajte oblike koje želite da dobijete i pažljivo ih isecite. Probušite rupu na jednom delu vašeg ukrasa i provucite deblji konac, kako biste ga okračili na jelku. Pre kačenja ga dodatno dekorišite – možete zalepiti dugmad određene boje, vunicu, ili obložiti tkaninom, načinjenom od stare odeće koju više ne nosite.

Možete napraviti pahulje za svoju jelku uz pomoć sitnog suvog granja, mašnica skinutih sa starih krpica, konca. Privežite grane koncem i dekorišite mašnicom: vrlo brzo možete dobiti lepe praznične ukrase.

Kada naletite na šišarku, obavezno je ponesite, pospite je srebrnim ili zlatnim šljokicama i dobićete savršen ukras za jelku ili dekor za prazničnu trpezu.

Ako volite da pravite medenjake, možete od njih napraviti i ukrase. Nabavite kalupe u prazničnim oblicima jelke, pahulje, zvezde, Deda Mraza, Sneška Belića, kroz njih provucite konac i okitite jelku ovim jestivim ukrasima.

Možete napraviti i mirišljave ukrase za jelku. Sve što vam je potrebno jesu kriške narandže, limuna ili grejpfruta i jači konac. Osušite kriške agruma i provucite konac kroz njih. Možete kombinovati osušene kriške različitog voća, možete praviti lanac od kriški i drugih napravljenih ukrasa. Jedno je sigurno – dobićete dekoraciju koja širi prijatan i osvežavajući miris.

Tanja Prolić