Poseban deo 20. Sajma poljoprovrede u Kragujevcu pripao je učeničkim zadrugama osnovnih i srednjih škola, koje svojim proizvodima i rukotvorinama veoma uspešno pariraju iskusnijim izlagačima. Učenici su sa profesorima osmislili živopisne štandove koji su bili u duhu poljoprivrednog sajma.
-Imamo nekoliko desetina proizvoda, od domaćega soka bez konzervansa sa plantaže od naših jabuka. Zatim razne mlečne proizvode, poput jogurta i sireva. U sklopu školske ekonomije imamo i vinariju, pa izlažemo naša vina i rakije, a na štandu su sveže voće i povrće, pite, kolači i pogače – kaže Sanja Marković, profesorka Poljoprivredno-veterinarske škole sa domom učenika iz Svilajnca.
Skoro sve poljoprivredne škole u Srbiji imaju svoju ekonomiju, koja služi sa edukaciju i praktični deo nastave.
-Od voća i povrća pravimo zimnicu. To nam je izvor prihoda za održavanje ekonomije, a deci znači da nauče što više praktičnih stvari. A kad dođu sajmovi, zašto da ne, ponosno izlože svojih ruku delo. Jer to zaista jeste za ponos! – kaže Ljubiša Stevanović, direktor Poljoprivredne škole iz Rekovca.
Svoj štand imali su i učenici iz Novog Pazara, a njihove kolege iz Varvarina izložile su mnoštvo svojih rukotvorina od crteža do medenjaka.
– Šarene medenjake ukrašavaju đaci i učiteljice. Baš smo mnogo truda uložili i bili smo krerativni – kaže Sofija Srećković, iz Učeničke zadruge „Kursulići“, iz Varvarina.
Aleksandra Rakić, direktorka Osnovne škole „Jovan Kursula“ iz Varvarina, kaže da deci, sa pedagoške strane, mnogo znači pravljenje različitih predmeta.
– Tako postižemo čitav niz obrazovanih i vaspitnih ciljeva, time što učenice učestvuju u radu zadruge. Znate i sami da su svi prikovani za mobilne telefone i razne elektronske uređaje, a ovako se bave ručnim radovima i istovremeno se druže međusobno – kaže direktorka Rakić.
Tekst i foto: Biljana Nenković