Iz godine u godinu nam opada broj krava na muži kao i količina proizvedenog mleka što je jedan od razloga nestašice te namirnice u trgovinama.
Sve ređe se može čuti rika krava u štalama širom Srbije. Od mlečnog govedarstva prvo su odustali mali proizvođači poput porodice Ilije Ždrnje iz Novog Žednika koja se tim poslom bavila pola veka.
– Bavili smo se mlečnim govedarstvom do pre nekih pet godina, kada je krenula kriza sa cenom mleka. Držali smo između 10 i 15 mlečnih krava – kaže Ždrnja.
Zoran Kotarac iako knjiži gubitke još se bavi mlečnim govedarstvom i konstatuje kako je većina meštana Novog Slankamena odustala od tog posla.
– Od hiljadu kuća, 900 kuća je imalo krave. Sada u Slankamenu, krave drži 15-20 kuća – objašnjava Kotarac.
Predsednica Saveza udruženja odgajivača goveda Srbije, Sanja Bugarski, koja se i sama bavi mlečnim govedarstvom na savremenoj farmi u Kuli, na osnovu kalkulacija, govori o tome koja bi otkupna cena mleka pokrila troškove njene proizvodnje.
Dok farmeri proizvedu ili kupe skupu kabastu i koncentrovanu hranu, plate vitamine, veterinara, dažbine matičnoj službi, preskupu naftu, a bude im skromno plaćeno za predato mleko uz nedovoljne premije koje po pravilu kasne, onda je epilog u vidu smanjene proizvodnje i nestašice mleka na rafovima trgovinskih lanaca očekivan.
Izvor: RTV
Foto: Pixabay