Насловна РАЗНО U Rači otvorena fabrika „Naš med“

U Rači otvorena fabrika „Naš med“

1573

U Rači Kragujevačkoj danas je otvoren pogon „Naš med“. Ovo je prva fabrika za prijem i preradu meda u Jugoistočnoj Evropi, iz koje bi godišnje na tržište trebalo da bude plasirano 3.000 tona meda. Svečanom otvaranju pogona prisustvovala je i premijerka Srbije, Ana Brnabić, koja je istakla da je ova fabrika primer kako država može da pomogne i da radi sa savezima i lokalnim samoupravama, kako bi se na najbolji način očuvao i promovisao regionalni razvoj, udruživanje i zadrugarstvo.

„Obećali smo vam da ćemo da napravimo i da završim prvu srpsku  kuću meda, vašu kuću i održali smo obećanje. Znam koliko smo se trudili i zajedno radili na ovom projektu. Sećam se kad smo bili ovde u junu 2018. godine kada smo polagali kamen temeljac, rekla je na otvaranju Ana Brnabić.

Pogon „Naš med“ izgradili su Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) i Opština Rača uz pomoć Vlade Srbije. U ovoj fabrici pčelari će moći svoje tržišne viškove meda da prodaju. Pčelari  SPOS-a saopštili su povodom otvaranja pogona da su pokazali model svim drugim poljoprivrednim proizvođačima, kako udruživanje olakšava proizvodnju i opstanak na tržištu, time što sebi obezbeđuju lakši plasman robe, bez posrednika.

Izgradnja pogona sa opremom do sada je koštala preko 1,5 miliona evra.  Za ostalu nedostajuću opremu i druge neophodne nabavke za kompletiranje fabrike za plasman meda na malo za velike kupce trebaće još oko 350.000 evra.  Površina pogona je oko 1.500 kvadratnih metara. Kapacitet za prijem i pakovanje meda je oko 3.000 tona godišnje.

Pogon će pakovati kako konvencionalni med, tako i med iz standarda kvaliteta SPOS-a „Dobra pčelarska praksa – DPP“ kao ekskluzivni proizvod u posebnoj zaštićenoj ambalaži. Izgradnja i opremanje fabrike do sada je finansirana iz sopstvenih sredstava SPOS-a u iznosu od 64,7 miliona dinara. Od toga 53 miliona je iz kredita Poštanske štedionice i 11,7 miliona od članarine.

Novac je obezbeđen i  iz donacija pčelara za gradnju u iznosu od 12,8 miliona, pozajmili su 7 miliona dinara, a podrška opštine Rača u saradnji sa državom iznosi 80 miliona dinara. Od toga 30 miliona su sredstva opštine Rača, a 50 miliona sredstva Vlade Republike Srbije, ne računajući oko 18 miliona za plac od jednog hektara i potrebne komunalne priključke.

Izgradnja pogona ukupno je koštala 103.873.000 dinara. Oprema sa instalacijom je koštala 67.127.000 dinara, a ostali ukupni troškovi do sada- stručni nadzor, projekti, takse, troškovi održavanja pogona tokom izgradnje, iznosili su 6.980.000 dinara. Ukupno ulaganje iznosi 177.980.000 dinara.

Vlada Republike Srbije finansirala je izgradnju puta do carinskog terminala u Lapovu kao i put ispred pogona SPOS-a kojim su rešeni komunalni problemi odvoda atmosferskih voda.

„Ovo je prvi komercijalni proizvod koji je brendirao kreativni tim platforme “Srbija stvara”, koji je uradio kompletan rebrending, i „Naš med“ će sada biti prepoznatljiv na domaćem i stranom tržištu. Srbija sada ima brend koji će dostojno predstavljati našu zemlju na svim meridijanima, i pokazati svim poljoprivrednicima šta se sve može postići dobrom organizacijom. Novi dizajn brenda zaštićen je u Zavodu za intelektualnu svojinu, saopšteno je iz SPOS-a povodom svečanog otvaranja fabrike „Naš med“.

U praksi rad pogona bi trebalo da izgleda ovako – registrovani pčelari iz Srbije koji rade po principu Dobre Pčelarske Prakse (DPP) mogu da predaju med u Rači. Taj med mora da bude zdrav i onakav kakvog ga je pčela donela iz prirode, bez ikakvih aditiva i dodataka. Lice koje će prikupljati med sa terena uzimaće uzorke. Ukoliko je med ispravan ambalaža će se pečatiti.

„Teži se idealnom sistemu, da ako danas pčelar preda med u pogon, već sutradan bi mogao da dobije novac. Deo marže koji su uzimali posrednici za sebe, uz pomoć ovog pogona dobijaće pčelari,“ rekao je Dragan Milovanović, predsednik društva pčelara „Karađorđevo Trmčište“ iz Rače.

U pogonu je opremljen magacinski prostor regalima za palete u koje će se skladištiti burad od 250 do 300 kilograma. Kapacitet magacina je 750 tona i ta količina bi trebalo da se obrne baš četiri puta godišnje. Rad pogona pratiće se 24 sata dnevno preko 43 nadzorne kamere i svaki pčelar, koji je član Saveza pomoću broja svoje kartice moći će da se konektuje na sajt SPOS-a i u svakom momentu može da prati šta se dešava u fabrici.

Srbija ima preko 1.300.000 registrovanih košnica. Godišnja proizvodnja meda iznosi od 6 do 11 hiljada tona. Naš med se najviše izvozi u Norvešku i Italiju.  Izvoz meda u Evropsku uniju u poslednjih 10 godina kreće se u proseku od 2.000 do 3.000 tona godišnje. Prosečna vrednost izvoza meda je oko 10 miliona evra godišnje.  SPOS okuplja 237 opštinskih udruženja pčelara sa gotovo 8.500 članova.

Biljana Nenković

Foto: Biljana Nenković