Samo u poslednjih šest godina, na teritoriji Kikinde i okolnih mesta zasađeno je više od 100.000 sadnica – zvaničan je podatak gradskog Sekretarijata za zaštitu životne sredine. Ta ulaganja u zaštitu životne sredine višestruko su značajna, pa i šteta od nelegalne seče stabala umnogome prevazilazi materijalnu vrednost kubika drva prodatog na crno
Prema podacima kikindske Poljočuvarske službe, tokom prošle godine zabeležen je manji broj slučajeva nelegalne seče u odnosu na 2019. godinu. Sa izuzetno malim procentom pošumljenosti, pred Kikindom i Kikinđanima je važan posao pošumljavanja i ozelenjavanja životne sredine, pa je svako nelegalno posečeno stablo nenadoknadiv gubitak.
„Pa, mogu da kažem da je godina bila malo bolja, što se toga tiče. Znači, nismo imali tolike krađe drva kao prethodnih godina, ali, nažalost, dešava se i dalje“, rekao je Bojan Jankov, Poljočuvarska služba.
„Mi ovako malo pošumljeni, sa nešto više od jednog procenta pošumljenosti, itekako se vidi kada negde dođe do ilegalne seče, koja se uglavnom dešava u vangrađevinskom reonu“, izjavila je Miroslava Krnić, Sekretarijat za zaštitu životne sredine.
Najčešći motiv nelegalne seče stabala je preprodaja ogreva. Cena kubika na crno je između 4 i 5 hiljada dinara, a stablu hrasta lužnjaka, primera radi, treba oko 120 godina da dostigne zrelost:
„Mi smo u prethodnih nekoliko godina imali najveći broj prijava koje su se odnsile na lokalitet samog ulaza u grad, kao i na prostor Simićevog salaša. Tu su, nažalost, posečena stabla stara oko 60 godina“, dodala je Miroslava Krnić.
Ingerencije Poljočuvarske službe na terenu nisu prevelike, a kaznena politika bi morala biti oštrija:
„Drva se oduzimaju, sačinimo zapisnik, dotičnom se piše prijava, pa paostupak ide dalje. A kazna je, nažalost ona ista, odnosno 25.000 dinara. Ili, ukoliko se plati u roku od osam dana, tada je 12.500 dinara“, smatra Bojan Jankov.
Prema zvaničnim podacima gradskog Sekretarijata za zaštitu životne sredine, proteklih godina Kikinda i okolna mesta bogatija su za više od 100.000 novih sadnica. Ipak, ta ulaganja u zaštitu životne sredine imaju svoj smisao samo uz pravi odnos svih nas i našu podršku.
Izvor: RTV
Foto: RTV