Voćnjak
- U voćnjak treba uneti azotno đubrivo jer ovaj elemenat ubrzava rast letorasta, utiče na formiranje cvetnih pupoljaka i „zadržava“ plodove na granama.
- Sunce jače greje zemlju i ubrzava rast korova koje valja uništiti. U većim zasadima uništavaju se herbicidima, a u manjim plitkom obradom zemljišta na dubinu do 10- tak cm.
- Prekraćuju se i tek posađene sadnice drugih voćaka. Kod svih špalirnih oblika rez se pravi na visini 40-60 cm. Na 60-70 cm se prekraćuje jabuka na slabo bujnim podlogama, kruška na dunji, dunja, višnja i breskva u slobodnom uzgoju. Šljiva, kajsija, trešnja, jabuka i kruška na sejancu se režu na 70-100, a orah se prekraćuje na 120 cm. Za neke uzgojne oblike (vretenasti grm) sadnice se samo malo skrate, a za lepaž, buše tomas i maršan ostavi im se se čitava visina.
- Prve godine posle sadnje vršne lastare jabuke i kruške treba prorediti.
- U jagodnjacima početkom aprila treba rasturiti dva do tri kg KAN-a po aru (100 m2), i zemljište obraditi na 7-8 cm dubine
- U malinjaku se, ako rezidba nije obavljena, uklanjaju svi dvogodišnji izbojci koji su u prethodnoj sezoni doneli rod.
- Vinograd
- Kada srednje dnevne temperature dostignu 10 stepeni valja završiti rezidbu.
- Do kretanja okaca loza se mora odgrnuti, tamo gde je jesenas zagrnuta.
- Krajem meseca valja prostor između redova plitko obraditi i lozu prvi put oprskati hemijskim preparatima radi zaštite od prouzrokovača pepelnice i plamenjače.

Povrtnjak
- U većim baštama ili na njivama, na površinama na kojima će se sejati paradajz, paprika, pasulj i boranija korove treba uništiti herbicidima.
- U ovom mesecu se u grejanim plastenicima nastavlja nega rasađenog povrća i rasada povrća koje će se saditi na otvorenom. Na početku meseca se seje seme za rasad tikvica, krastavca, bamije.
- Na otvorenom polju se seju i sade grašak, cvekla, prolećna repa, prolećni luk, blitva, šargarepa, peršun, paštrnak. krompir, čičoka, keleraba, rukola, kupusnjače.
- U aprilu seju se sočivo i leblebija (slanutak), paprika se seje početkom, paradajz polovinom, a krastavac, tikvice, pasulj, boranija i kukuruz šećerac u trećoj dekadi aprila. Valja završiti i sadnju krompira, rasaditi kupus, kelerabu i karfiol, a krajem meseca i tikvice, tikve, krastavce, dinje, lubenice, pasulj, boraniju..
- Neko od povrća posejanog ili rasađenog jesenas, je već pristiglo za berbu. To su razne zelene salate, spanać, matovilac, rukola, blitva, rotkvica i mladi luk.

Zelenilo
- Vreme je i za sadnju lukovica gladiola koje će, ako ih posadite krajem aprila, cvetati od juna do septembra.
- Pravi je trenutak za setvu rasada cveća poput nevena, kosmosa, jednogodišnjih puzavica, kadifica, cinija (lepi čovek), ukrasnog duvana…
- Od sredine meseca sade se letnje lukovice gladiola i irisa.
- Sada se orezuju grmovi lovora, lavande, žalfije i drugih grmolikih vrsta, dele se grmovi irisa, božura i sličnih vrsta.
Gljive
- U zavisnosti od lokaliteta mogu da se nađu i judino uvo, rašljoliska, šumsko pile, gube, sjajnica, šupljikavac, tigrasta panjevčica, martovka, đurđevača, šljivovača, glogovača, sumporača…
Pčelinjak
- U svaku košnicu valja preventivno postaviti ram građevnjak kao biološki metod borbe protiv varoe.
- U aprilu pristiže obilna paša od topole, bresta, trnjina, krušaka, jabuka, raznih trava, maslačka, uljane repice, ribizle, džanarike, borovnice, divljih voćaka i očekuje se da ih pčele redovno posećuju.
- Jačanjem, pčelinja društva mogu dobiti nagon za rojenje, što svakako treba sprečiti.
Lekovito i začinsko bilje
- U ovom mesecu se skupljaju hrastov lišaj, podbel, ljubičica, maslačak, glog, jagorčevina, gorocvet, kamilica, božur, oman, čičak, rusa, srčenjak, trnjina.