Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Trikovi u gajenju ribizle

Trikovi u gajenju ribizle

780

Ako želite da celo leto uživate u plodovima ribizle, posadite nekoliko različitih sorti, od najranijih do najkasnijih.

Želite li ribizlu čije plodove možete brati stojeći, a da ne zauzima mnogo prostora, pretvorite je u grmoliku stablašicu. Uklonite sve pupoljke sa donje polovine reznice, tako da se izdanci ne razvijaju ispod nivoa tla. Reznice uspravno ukopajte u zemljište na odabranoj lokaciji. Kada reznica pusti korenje i razvije nove izdanke, zavežite najsnažniji izdanak za štap, a ostale uklonite. Pustite da izdanak naraste oko jednog metra, pa mu odsecite vrh.

Najjednostaviji način obavljanja snage i živosti starog grma ribizle jeste taj da joj u zimu orežete sve grane do zemlje. Na proleće će se iz zemlje pojaviti veliki broj izdanaka koji će se razviti tokom leta. Nakon godinu dana ribizla bi trebalo da počne da rađa.

Kos i čvorak vole mekane, crvene plodove ribizle. Nadmudrite ih tako što ćete se odlučiti za bele i ružičaste sorte.

Crna ribizla je kraaljica aromatičnog voća. Najbolje uspeva i najslađa je posađena u bogatom alkalnom zemljištu, ali ako vaša zemlja nije takva, dodajte joj smrvljenog krečnjaka kojim ćete napuniti jamu za sadnju.

Fransucka je poznata po likeru od crne ribizle, a tradicionalni francuski trik pojačavanja arome crne ribizle jeste bacanje komadića starog gipsa oko baze grmova zimi. Zimski mrazevi smrviće gips i korenje će lako aporbovati kalcijum-sulfat, od kog je gips i napravljen.

R.D.J.