Prilikom šetnje šumom ljubitelji prirode mogu primetiti brojne busenove gljiva koji rastu pri bazi drveta a ponekad se mogu pronaći na tlu u širokom krugu oko nekog stabla. U većini slučajeva su u pitanju kolonije gljiva koje se u narodu nazivaju puze ili medenjače (rod Armillaria). Ono što većina ljudi ne zna, a poznato je svakom gljivaru je činjenica da je to drvo osuđeno na polaganu smrt jer je napadnuto parazitom koji ga sporo ali sigurno ubija.
Armillaria je rod gljiva u okviru familije Physalacriaceae i odlikuje se sledećim osnovnim karakteristikama:
- Parazitski način života,
- Plodna tela izrastaju u gustim buketima,
- Šešir vlažan i lepljiv na dodir (u vlažnim uslovima),
- Listići neznatno ili blago silazni,
- Drška tvrda i vlaknasta,
- Meso žilavo,
- Prsten, kada ga ima, je membranozan,
- Šire se po supstratu specijalnim izraštajima koji se nazivaju rizomorfi
- Uslovno su jestive gljive nakon jake termičke obrade i
- Otisak spora im je bele boje.
Fantastični oblici života
Predstavnik roda je Armillaria mellea – puza ili medenjača a rod se sastoji od četrdesetak vrsta rasprostranjenih širom sveta. Izazivači su bele truleži na drveću ali su pored parazitskog razvile i saprobski način života tako da su poznate po tome što drvo domaćina prvo zaraze, oslabe, zatim ubiju i razlože.
Pored toga što spadaju u opasne parazite puze su nosioci nekoliko fantastičnih svojstava:
Najstariji živi organizam na Planeti je gljiva puza (Armillaria ostoyae) i njena procenjena starost je preko 2.400 godina
Ista ta jedinka vrste Armillaria ostoyae je ujedno i najveći živi organizam na planeti. U šumama Oregona je zabeležena jedinka koja se prostire na 8,8 km2. Gljiva Armillaria ostoyae raste i širi se prvenstveno pod zemljom uz pomoć rizomorfi, gde leži skriven najveći deo organizma, a plodonosi u jesen. Pretpostavlja se da je slaba konkurencija u pogledu korišćenja zemljišta i hranljivih materija omogućila je da ova gljiva dostigne toliku veličinu i da pokriva teritoriju veću nego bilo koji drugi živi organizam.
Pojedine vrste su poznate po svojim bioluminiscentnim svojstvima (osobini da svetle u mraku) kao deo strategije razmnožavanja. Ta pojava se naziva fox fire.