22. marta se obeležava Svetski dan voda, pod sloganom „Učiniti nevidljivo vidljivim“ i sa posebnim akcentom na važnost podzemnih voda, koje čine skoro 99 procenata tečne slatke vode na planeti. Samo održivim upravljanjem ovim dragocenim resursom moguće je obezbediti pitku vodu za buduće generacije, ističu u Koaliciji za vodu i klimu Ujedinjenih nacija. U Srbiji se ovaj dan obeležava nizom događaja mreže Pravo na vodu, koja okuplja organizacije i pojedince ujedinjene u borbi za pristup vodi.
Podzemne vode obezbeđuju polovinu vode koja se koristi za kućnu upotrebu na planeti, kao i pitku vodu za ogromnu većinu ruralnog stanovništva koje nije priključeno na sisteme snabdevanja. Oko 25 procenata ukupne količine vode za navodnjavanje čine podzemne vode. Ipak, važnost ovog prirodnog resursa se često potcenjuje i relativizuje, vodom se loše upravlja i ona se zloupotrebljava, navode u UN-u.
Skoro polovina svetske populacije se suočava sa ozbiljnim nestašicama vode, barem u nekom delu godine, dok oko 2,2 miljarde ljudi trenutno nema pristup svežoj pijaćoj vodi. Predviđa se da će se ovakva situacija još više pogoršati, usled klimatskih promena, koje utiču na cikluse padavina i celokupno kruženje vode na planeti.
Manje vode za poljoprivredu i pretnje od poplava
UN ističe da se hidrološke promene usled povlačenja glečera i otapanja permafrosta približavaju „tački bez povratka“. Novi izveštaj Međunarodnog panela za klimatske promene (IPPC) ukazuje na razmere nadolazeće krize dostupnosti vode i ogromne izazove koji predstoje u upravljanju ovim resursom.
Smanjiće se količina vode nastala otapanjem snega, što je glavni izvor za navodnjavanje u nekim delovima sveta, a gubitak mase glečera dodatno će smanjiti dostupnost vode u poljoprivredi, kao i za rad hidroelektrana i snabdevanje gradova i naselja, u srednjeročnom i dugoročnom periodu.
Gubitak mase glečera dodatno će smanjiti dostupnost vode u poljoprivredi, kao i za rad hidroelektrana
Promene u kruženju vode i vremenski ekstremi negativno će uticati na slatkovodne ekosisteme, dok će se direktne štete od poplava povećavati sa svakim delićem stepena porasta temperature, upozorio je IPCC.
Pravo na vodu u Srbiji
Obeležavanje Svetskog dana voda organizuje, nizom akcija u Srbiji, i Pravo na vodu. Ova mreža organizacija upozorava na pretnje po vode u zemlji. Događaji su najavljeni u Beogradu, Zrenjaninu, Kraljevu, Zaječaru, Kragujevcu i drugim gradovima.
Pravo na vodu: Više područja je na meti zagađenja, negde rudarstvom, negde mini hidroelektranama, a skoro sva otpadnim vodama
„Najznačajnija ležišta malomineralizovanih podzemnih voda su područje Mačve, dolina Save do ušća u Dunav, Kučajsko-beljanički masiv i dolina Velike Morave. Sva ova područja su na meti zagađenja, negde rudarstvom, negde mini hidroelektranama, a skoro sva otpadnim vodama“, ističu u Pravu na vodu.
Voda je prirodno bogatstvo, javno dobro i ljudsko pravo, napominju aktivisti. U Srbiji podzemne vode obezbeđuju 75 procenata vode za piće.
„Posebno želimo da upozorimo na ugrožavanje vodnih dobara talasom rudarskih istražnih radnji širom Srbije, koje se slabo ili nikako kontrolišu i već ugrožavaju posebno podzemne vode, na šta je upozorio i SANU u svom poslednjem izveštaju. Više desetina rudnika koji se planira predlogom Prostornog plana, bespovratno bi ugrozio ogromne količine podzemnih voda, pored onih površinskih kao što su reke i jezera“, navode u Pravu na vodu.
Izvor: Balkan Green Energy News