Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Svetski dan leptira

Svetski dan leptira

1049

Na svetu postoji preko 18.000 opisanih vrsta leptira koji su podeljeni u  porodica. Variraju u veličini, boji i šarama. Tokom evoluiranja, određene vrste su svoje boje prilagodile sredini, odnosno kamuflirale se u odnosu na sredinu u kojoj žive, radi zaštite. Leptiri imaju četiri životne faze: jaja, gusenica, lutka, odrasla jedinka –  imago.

Njihova uloga je vrlo važna i raznovrsna.

Zanimljivo je da su nakon pčela leptiri drugi oprašivači po brojnosti. Igraju i značajnu ulogu u lancu ishrane. Leptiri predstavljaju plen mnogobrojnim sisarima, pticama, gmizavcima, vodozemcima, pa i drugim zglavkarima.Za ljude imaju bitnu ulogu i u poljoprivrednoj proizvodnji. Njihov uticaj može biti pozivitan i negativan. Dobra strana leptira u poljoprivredi je ta što se određene vrste gusenica (npr. američki kaktusov moljac) hrane isključivo korovima. Ipak, postoje i one vrste koje štete usevima ili ih čak potpuno uništavaju. U tim situacijama poljoprivrednik „primoran” da koristi pesticide i druge otrove kako bi sprečio nastanak štete.

Zanimljivosti

Leptiri su dobri bioindikatori zdravog ekosistema.

Mnoge vrste migriraju, pomažući u povećanju genetičke raznolikosti udaljenih biljnih vrsta od kojih sakupljaju polen. Migracije monarh leptira su zadivljujuće i sam put iz hladnijih u toplije krajeve traje hiljadama kilometara.

Simbolika leptira datira još iz Starog Egipta. Inspiracija su u slikarstvu i književnosti i danas.

Tri najugroženije vrste u Srbiji su Boloria eunomia, Lycaena helle i Phengaris teleius

Crveni admiral je vrsta dnevnog leptira, koja se često viđa kod nas. Spada u familiju Nymphalidae. Naseljavaju skoro sve tipove staništa i hrane se koprivama.

Lastin repak iz familije jedrilica naseljava livade, močvare i nije ugrožena vrsta u Evropi.

Ekoblog