Zbog čega opada potražnja za električnom energijom iz nuklearnih elektrana, pitanje je koojim se bavio Bloomberg. Jedan od razloga je pandemija koronavirusom, a kao drugi navodi se podatak da primat sve više dobija struja proizvedena iz obnovljivih izvora energije. Zbog toga su mnogi operateri primorani da ugase neekonomske stanice, prenosi portal BIZNIS&FINANSIJE.
Kako navodi Bloomberg-a, proizvođači iz Švedske, Francuske, Kine i Nemačke, moraju da biraju između gašenja nuklearnih elektrana i smanjenja proizvodnje.
Prema rečima Magnusa Hala, izvršnog direktora švedske državne kompanije za proizvodnju energije Vatenfal AB, neophodno je raditi na fleksibilnosti u nuklearnim izvorima energije i to je nov način da se nauči kako upravljati elektranama u tom režimu rada.
Ova kompanija je u decembru prošle godine trajno ugasila jedan reaktor u najvećoj nuklearnoj elektrani u Švedskoj. Do kraja ove godine biće ugašen još jedan stari reaktor, a iz kompanije poručuju da bi bilo preskupo ulagati u održavanje njihovog rada.
Da bi obezbedila rad nuklearnih i hidro elektrana, najveća švedska kopmanija u oblasti energetike ove i naredne godine uložiće 464.000.000 evra dok će u proizvodnju energije uz pomoć vetra investirati 2,3 milijarde evra jer, kako navode u ovoj kompaniji, cilj je izgraditi proizvodnju slobodniju od fosilnih goriva, a to je pretežno proizvodnja pomoću vetra.
J. Bajšanski