Насловна ВЕСТИ1 Sve više poljoprivrednika u Šumadiji uzgaja jagode

Sve više poljoprivrednika u Šumadiji uzgaja jagode

450

Prve domaće jagode naći će se u prodaji ovog meseca, a poljoprivrednici očekuju dobar prinos, ali ne i znatno veću cenu po kilogramu. Iako je Šumadija poznata po šljivama, poslednjih godina povećava se broj poljoprivrednika koji uzgajaju jagode na tom području. Razlog – dobra zarada.

Petnaestočlana porodica Vasiljević iz sela Gornja Trnava kod Topole tri godine uzgaja jagode. Spadaju u grupu većih proizvođača ovog voća, jer su na oko 55 ari zemljišta, na otvorenom i u plastenicima, zasadili jagode. U iščekivanju prvih plodova, svi članovi porodice su uposleni i trenutno rade na njihovoj zaštiti i prihranjivanju.

„Mi očekujemo već oko 25. aprila da ćemo imati prvu berbu i onda svaki dan sve više, da bi ona prava berba krenula od Đurđevdana“, kaže Momčilo Vasiljević, poljoprivrednik iz Gornje Trnave.

Dok Vasiljevići očekuju prinos od 12 tona, njihove komšije Mihailovići oko tri.

„Nije loša zarada. Da, može da se tako živi. Mi imamo i drugu proizvodnju i drugih voćarskih kultura“, navodi Zorica Mihailović, poljoprivrednica iz Gornje Trnave.

U kragujevačkim marketima i na pijacama trenutno za kilogram jagoda iz uvoza treba izdvojiti u proseku 500 dinara. Toliko će, po svoj prilici, koštati i prve domaće jagode kada se nađu u prodaji, ali se očekuje da će cena već krajem juna biti oko 100 dinara.

„Tako da je nama prosečna cena bila nekih 190 do 200 dinara prošle godine, što je izuzetno za jagodu. Da bude na nivou prošle godine uvećana za nekih 10 odsto to je super za nas proizvođače“, ističe Momčilo Vasiljević, poljoprivrednik iz Gornje Trnave.

Poljoprivrednici kažu da je računica jasna i da uloženi novac u sadnju jagoda krajem avgusta, može da se povrati već nakon prve berbe na proleće.

„Savet svim proizvođačima koji planiraju da se bave jagodom da koriste isključivo sertifikovani sadni materijal i da poštuju pravila struke u pogledu vremena i načina sadnje“, savetuje Danko Petrović, savetodavac za voćarstvo u Poljoprivrednoj savetodavnoj i stručnoj službi u Kragujevcu.

Izvor: RTS

Foto: Pixaba