Насловна ВЕСТИ1 Sve se zeleni, buja i miriše

Sve se zeleni, buja i miriše

585

I april nam je tiho ušao u ovu godinu. Razlistao je drveće, cveće, ozeleneo bašte, livade, a mirisnim cvetovima okitio rane voćke i rundele. Priroda i ljudi su se napokon složili da zajedno oteraju zimu, hladan vetar i sumornu kišu, i da uživaju u toplijim aprilskim danima.

Povrtnjak

U većim baštama ili na njivama, na površinama na kojima će se sejati paradajz, paprika, pasulj i boranija, korove treba uništiti herbicidima.

April je krajnje vreme da se poseje ili posadi prolećni luk, poseju grašak, šargarepa, peršun, paštrnak… Takođe, temperature vazduha i zemljišta su optimalne da se može započeti direktna setva drugog povrća – paprike početkom, paradajza polovinom, a krastavca, tikvice, pasulja, boranije i kukuruza šećerca u trećoj dekadi aprila. Valja završiti i sadnju krompira, rasaditi kupus, kelerabu i karfiol.

Neko povrće, posejano ili rasađeno jesenas, pristiglo je za berbu. To su razne zelene salate, spanać, matovilac, rukola, blitva, rotkvica i mladi luk.

Zbog mogućih mrazeva u aprilu, za izniklo povrće potrebno je obezbediti dovoljno agrotekstila, mada od slabog mraza mogu da ga sačuvaju i lišće ili slama.

Voćnjak

U voćnjak treba uneti azotno đubrivo jer ovaj elemenat ubrzava rast letorasta, utiče na formiranje cvetnih pupoljaka i „zadržava“ plodove na granama.

U jagodnjacima početkom aprila treba rasturiti dva do tri kg KAN-a po aru (100 m2), i zemljište obraditi na 7 do 8 cm dubine. Na početku cvetanja, jagoda se štiti od pegavosti lišća.

U malinjaku se, ako rezidba nije obavljena, uklanjaju svi dvogodišnji izbojci koji su u prethodnoj sezoni doneli rod. Takođe, izbacuju se i mladi izdanci koji su višak, kao i oštećeni i polomljeni.

Prve godine posle sadnje vršne lastare jabuke i kruške treba prorediti.

Prolećno kalemljenje radi se u rastilu na već posađenim podlogama, ili „iz ruke“ na neposađenim podlogama i prilikom prekalemljivanja voćnjaka.

Počinju i prva prskanja hemijskim preparatima radi zaštite od parazita prouzrokovača bolesti i štetnih insekata.

Pčelinjak

Preventivno u svaku košnicu valja postaviti ram građevnjak, kao biološki metod borbe protiv varoe.

U aprilu je obimna paša od topole, bresta, trnjina, krušaka, jabuka, raznih trava, maslačka, uljane repice, ribizle, džanarike, borovnice, divljih voćaka. Treba veću pažnju pokloniti zdravstvenom pregledu pčelinjih društava.

U aprilu se postavljaju hvatači cvetnog praha, organizuje se setva i sadnja medonosnog bilja, privode se kraju aktivnosti na pripremanju proizvodnje rojeva, matica, mleča, propolisa i drugih pčelinjih proizvoda.

Zelenilo

April je idealan mesec za obnovu cvetnjaka i dela vrta sa začinskim biljkama

Lobelija, prepoznatljiva po plavim, sitnim cvetićima, voli senovite delove vrta, a seje se direktno u saksiju i veoma brzo napreduje.

Treba pregledati i srediti živu ogradu, šiblje, četinare, ruže… Rezidbom svakoj biljci vratiti svežinu.

Vinograd

Uporedo s završetkom rezidbe obavlja se remont naslona, vezivanje stabala i lukova, a svi ovi poslovi moraju se završiti najkasnije do početka bubrenja okaca.

Na manjim parcelama i pri manjim rastojanjima može se oko svakog čokota uneti đubrivo.

Krajem meseca valja prostor između redova plitko obraditi i lozu prvi put oprskati hemijskim preparatima, radi zaštite od prouzrokovača pepelnice i plamenjače, a do kraja fenološke faze vunastog pupoljka, u zasadima u kojima je otkrivena, lozu bi trebalo zaštititi od gljive prouzrokovača crne pegavosti.

Lekovito i začinsko bilje

U ovom mesecu skupljaju hrastov lišaj, podbel, ljubičica, maslačak, glog, jagorčevina, gorocvet, kamilica, božur, oman, čičak, rusa, srčenjak, trnjina.

Gljive

Sakupljaju se najčešće smrčci i agarikusi, najkvalitetnije prolećne gljive, a u zavisnosti od lokaliteta mogu da se nađu i judino uvo, rašljoliska, šumsko pile, gube, sjajnica, šupljikavac, tigrasta panjevčica, martovka, đurđevača, šljivovača, glogovača, sumporača…