Насловна ВЕСТИ Суша десетковала род у кикиндским воћњацима

Суша десетковала род у кикиндским воћњацима

404

Априлски мраз и недовољна количина падавина узроковали су да је род у воћњацима у околини Кикинде десеткован. Кајсије су страдале највише, а велика измрзавања било је и на бресквама и нектаринама. Година је била лоша и за крушке и јабуке, а велики проблем за воћаре представља и цена, која је остала на нивоу прошлогодишње, упркос поскуплењу издатака.

У воћњаку Славка Павловића у Накову надомак Кикинде актуелна је берба црвеног и златног делишеса. Ипак, временски услови били су сурови према готово свим сортама крушака.

– Тако код кармене и турандота, који се бету крајем јула, уништено је 90 одсто. Што се тиче виљамовке, и њу је захватио мраз, али није био толики проблем у количини, него је био проблем у квалитету плодова, добили су ожеготине од мраза и не могу се продати као конзумне него као индустрија – каже Павловић.

Ситуација није боља ни у остатку воћњака у околини Кикинде. Бербе појединих воћних врста готово да нема, што је последица априлског мраза и продора хладног ваздуха:

– Нажалост, страдала је већина воћних врста: кајсије су тотално, а имамо измрзавање и на бресквама и нектаринама, крушкама, јабукама, а дуње на одређеним потезима у граду су ове године остајале без рода – објаснила је Јелена Кљајић из Пољопривредне стручне службе Кикинда.

Осим мраза, лоша сезона последица је и недостатка падавина, односно падања кише у периодима када није било потребно. Све наведено утицало је на род и сам пласман, а проблем представља и цена:

– Прво што је ђубриво поскупело од 100 до 300 одсто, што је хемија поскупела од 30 до 50 одсто, што је радна снага ове, као и прошле године поскупела око 40 одсто, поскупела је и нафта, а цена јабука ове године, барем на почетку, нижа је него прошлогодишња – додао је Павловић.

Општа оцена сезоне на северу Баната је лоша. Стручњаци воћарима саветују да примене неопходне агротехничке мере и да се припреме за наредну, такође неизвесну сезону.

Извор: РТВ

Фото: Pixabay