Glodari i štetni insekti vrlo često predstavljaju veliki problem u poljoprivredi. Njihova povećana brojnost u poljima može predstavljati ogroman izazov za poljoprivrednike.
Integralni način suzbijanja štetnih organizama
Danas, prema rečima Zorana Lazarova, savetodavca za ratarstvo u vranjskoj PSSS, sve više se nameće potreba za primenom integralnog načina suzbijanja i kontrole štetnih organizama, a koji podrazumeva korišćenje preventivnih, mehaničkih, bioloških i hemijskih mera.
Preventivne mere trebalo bi da prethode svim merama. One imaju za cilj uklanjanje korovske vegetacije i biljnih ostataka, koji predstavljaju idealno stanište za razvoj glodara i štetnih insekata. Potrebno je preduzeti sve mere čišćenja i održavanja opšte higijene oko proizvodnih polja, kako bi se maskimalno redukovali uslovi za zadržavanje glodara.
– Monitoring – koji podrazumeva praćenje i identifikaciju štetočina na poljima i zasadima, danas predstavlja jednu od vodećih mera u integralnom pristupu njihovog suzbijanja. Sa njihovom identifikacijom ratari imaju bolji uvid u situaciju na terenu – ističe Lazarov.
Zamke, po njegovim rečima, predstavljaju najstariju, ali istovremeno i najmanje primenjivanu meru u suzbijanju štetočina. Danas na tržištu postoje zamke, čija upotreba uz primenu i drugih mera daje zadovoljavajuće rezultate. Često sami poljoprivredni proizvođači, na njima svojstven način, a vodeći se pre svega iskustvom, prave razne improvizovane zamke za suzbijane glodara i štetnih insekata. Upotreba pesticida je najprimenjivanija mera u suzbijanju štetnih organizama. Međutim, zbog velike adaptivnosti štetočina danas u većini slučajeva ne daje željene rezultate, ali zato uvođenjem prirodnih neprijatelja glodara, štetočina, korisnih insekata, ptica i prirodi može pomoći u suzbijanju odnosno, smanjenju brojnosti populacije glodara i štetnih insekata.
– Pravilna i redovna obrada zemljišta može pomoći u smanjenju populacije štetočina, na taj način što otežava njihovo razmnožavanje i zadržavanje na određeno mesto – ističe vranjski savetodavac i dodaje da poljoprivredni proizvođači pomoć treba da potraže od stručnjaka u slučaju napada glodara.
– Često poljoprivrednici mogu da dođu u bezizlaznu situaciju usled napada glodara i štetnih insekata. U takvim slučajevima obavezno treba da potraže pomoć stručnog lica za poljoprivredu, kako bi se dobio savet i podrška za upravljanje štetočinama – savetuje Lazarov i poručuje ratarima da je veoma važno da kombinuju različite metode kako bi se efikasno upravljalo štetnim organizmima i time sačuvala produktivnost na poljima.
Tekst i foto: Gordana Nastić