Čaj od matičnjaka: Puna šaka osušenog lista matičnjaka popari se s pola litre ključale vode, odmah se poklopi i ostavi dva sata da odstoji. Nakon toga se procedi i pije nezaslađen pre jela, a zaslađen posle jela.
Čaj sa za umirenje: U istoj količini pomešaju se listovi matičnjaka, nane, cvet kamilice, hmelja i korena odoljena. Sve se dobro izmeša, a potom se uzme jedna puna supena kašika i popari se sa 200 grama ključale vode, poklopi i ostavi da odstoji tri sata. Nakon toga se procedi i pije. Pošto ovaj čaj nije tako prijatnog uskusa, najbolje ga je zasladiti kašikom meda. Čaj treba piti pred spavanje, nakon večere, za mirniji san.
Sirup od matičnjaka: Potrebno je 350 grama šećera, 1 litar vode, 4 šake svežeg matičnjaka i 3 limuna. Prokuvati šećer i vodu, odmah dodati limunov sok i listove matičnjaka. Pokriti i ostaviti 24 sata. Sirup procediti sipati u flaše, dobro zatvoriti i čuvati na hladnom mestu. Sirup poslužiti razređen vodom.
Ulje s mirisom limuna
Najvažniji lekoviti sastojak matičnjaka je etarsko ulje, koje je veoma cenjeno i skupo. Dobija se destilacijom s vodenom parom matičnjaka, pokošenog u fazi cvetanja. Ulje je izvanrednog i prijatnog mirisa. Miris jako podeća na limun, zbog čega se i matičnjak u narodu često zove i „limun-trava“. Koristi se u farmaceutskoj industriji, kao i industriji kozmetike i parfema.